Reklama
Reklama

Abp Gądecki odprawił mszę po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy: "Prosimy Boże, wspieraj Tego, którego postawiłeś na czele naszej Ojczyzny"

fot. Kancelaria Prezydenta RP / FB
fot. Kancelaria Prezydenta RP / FB

Andrzej Duda w czwartek oficjalnie został drugi raz prezydentem RP.

W czwartek Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, a tym samym został oficjalnie prezydentem Polski na drugą kadencję. Po zaprzysiężeniu w Archikatedrze Warszawskiej odbyła się msza święta w intencji ojczyzny i prezydenta. Przewodniczył jej arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Duchowny mówił o metamorfozach w odniesieniu do Biblii, naszego życia i zaprzysiężenia prezydenta. - Służebny charakter władzy zobowiązuje do przestrzegania zasad moralności w sprawowaniu rządów. Według Czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego nie da się uleczyć narodu i państwa bez moralności w polityce - mówił arcybiskup Gądecki.

- Przy okazji zaprzysiężenia Prezydenta Rzeczypospolitej chciałbym na koniec wyrazić moje uznanie Kościoła dla wszystkich osób, które podejmują się służby państwowej: "Kościół uznaje za godną pochwały i szacunku pracę tych, którzy dla posługi ludziom poświęcają swoje siły dobru państwa i podejmują się tego trudnego obowiązku" [...]. "i, którzy posiadają talent do działalności politycznej lub mogą się do niej nadać, a jest to sztuka trudna i zarazem wielce szlachetna, niech się do niej sposobią i oddają się jej nie myśląc o własnej wygodzie lub zyskownym stanowisku. Niech występują przeciw uciskowi ze strony jednostki lub samowładztwu i nietolerancji partii politycznej, działając roztropnie i nienagannie pod względem moralnym, a niech poświęcają się dobru wspólnemu w duchu szczerości i słuszności, owszem z miłością i odwagą polityczną" (Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym, 75).

Apostoł Paweł w Pierwszym Liście do Tymoteusza pisze: "Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy" (1 Tm 2,1-4).

Dlatego dziękujemy Tobie Wszechmogący Boże, Władco narodów, za wszystko to, co dobrego udało się dokonać Panu Prezydentowi podczas pierwszej kadencji. Prosimy, wspieraj Tego, którego postawiłeś na czele naszej Ojczyzny i spraw, aby - wypełniając sumiennie swoje obowiązki -kierował się Twoją wolą i zapewnił wszystkim Polakom wolność, ład i pokój. Amen - zakończył.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro