Reklama
Reklama

Wirusolog o rekordzie zakażeń: jeśli się nie opamiętamy to będzie tragedia

fot. By TVP Info - Profesor Gut zdradza, jak alkohol pomaga w walce z koronawirusem #Jedziemy (0:38), CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88639319

Czwartek przyniósł rekordową liczbę zakażeń koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 720 przypadków, co jest złamaniem kolejnej bariery. Rządzący podkreślają, że to w dużej mierze efekt dużych ognisk, ale eksperci biją na alarm.

- Polacy nie przestrzegają zasad, nie zachowują dystansu społecznego i trzymają maseczki w kieszeniach. Stąd te nagłe wzrosty - powiedział w rozmowie z wp.pl prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.

Po raz kolejny odniósł się również do niedawnych słów premiera, który przekonywał, że wirus jest w odwrocie, a latem przenosi się on znacznie trudniej. Naukowiec podkreślił, że nie ma to pokrycia w rzeczywistości, co najlepiej pokazuje przykład Brazylii, mającej obecnie ogromny problem.

W czwartek w 19 powiatach wprowadzono nowe obostrzenia. - Jeśli się wprowadza nowe zasady, a nie wyciąga się konsekwencji wobec tych, którzy je łamią, a łamią je ludzie w całej Polsce, to jest to głos wołającego na puszczy. Są narzędzia, by karać za brak maseczek, ale nikt nie wyciąga konsekwencji. Jeśli się nie opamiętamy w tej kwestii to będzie tragedia - mówił dziennikarzom wp.pl prof. Gut.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Intensywne opady deszczu mogą pojawić się również w Wielkopolsce
10℃
8℃
Poziom opadów:
12.8 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro