Reklama
Reklama

W październiku rozpoczną się prace archeologiczne na Starym Rynku. Poprzedzą wielką przebudowę płyty rynku

Tak przygotowywano się do prac archeologicznych w 2015 roku | fot. UMP
Tak przygotowywano się do prac archeologicznych w 2015 roku | fot. UMP

Miały ruszyć jeszcze latem, ale ze względu na prośby restauratorów przesunięto je na październik.

Radna Halina Owsianna wystąpiła z interpelacją do prezydenta Poznania. Restauratorzy ze Starego Rynku zwrócili się do niej z prośbą o pomoc. 23 czerwca dowiedzieli się bowiem, że już 6 lipca część Starego Rynku w rejonie Prozerpiny i ulicy Woźnej stanie się placem budowy, na którym będzie pracować ciężki sprzęt. Chodzi o prace wykopaliskowe w związku ze zbliżającą się wymianą nawierzchni na płycie rynku. - Restauratory czują się oszukani i zaskoczeni tak szybką decyzją władz miasta - pisała radna w interpelacji.

Radnej odpowiedział zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski. Jak podkreślił, 30 czerwca i 1 lipca odbyły się dwa spotkania m.in. z restauratorami i hotelarzami. - Omówiono na nich szczegółowo przygotowania do realizacji inwestycji przebudowy Starego Rynku oraz odniesiono się do wniosków i postulatów złożonych przez przedstawicieli branży turystycznej i restauratorów. Część wniosków udało się uwzględnić już na tym etapie, inne z racji konieczności współpracy z Generalnym Wykonawcą inwestycji, wymagają rozstrzygnięcia procedur przetargowych na wybór Generalnego Wykonawcy (co planowane jest do lutego 2021 roku). Zaproponowano do wdrożenia m.in. budowę dwóch platform widokowych na potrzeby obsługi turystycznej, umożliwiających zatrzymanie się i obserwację prac na płycie Rynku, a także umieszczenie tablic informujących o przebiegu remontu oraz przedstawiających wizualizację docelowych rozwiązań. Potwierdzono chęć zachowania dostępu do wszystkich obiektów na Rynku, zadeklarowano pozostawienie przejść o szerokości maksymalnej - dostosowanej do możliwości technicznych wynikających z organizacji placu budowy. Przypomniano również o konieczności zachowania dróg bezpieczeństwa. W konsekwencji panującej pandemii COVID-19 zaproponowano też szereg dodatkowych atrakcji turystycznych aktywizujących przestrzeń Starego Rynku, takich jak m.in. próba zwiększenia częstotliwości "trykania się" Koziołków oraz umożliwienie bezpłatnego wejścia na dziedziniec Muzeum Archeologicznego (co wymaga uzgodnień z miejską instytucją kultury) - tłumaczy Wiśniewski.

Prace archeologiczne planowano rzeczywiście na lipiec tego roku. Ostatecznie jednak zdecydowano, że rozpoczną się później - w październiku. - Decyzja ta w obliczu ograniczonego czasu pozostającego na realizację inwestycji jest dowodem dobrej woli Miasta oraz skutkuje ryzykiem zakończenia tych badań (w przypadku ich skomplikowanego charakteru) wiosną lub latem 2021 roku. W tym miejscu należy zaznaczyć, że restauratorzy zostali o tym fakcie poinformowani i są świadomi ryzyka związanego z przesunięciem prac na następny sezon ogródkowy. Na wniosek przedstawicieli restauratorów podjęto decyzję o przesunięciu prac, a co za tym idzie - przesunięciu na październik największych uciążliwości wynikających z montażu pali w wykopie. Przedstawiciele ogródka sąsiadującego z wykopem wyrazili jednoznacznie zgodę na powyższe - dodaje.

Prace archeologiczne poprzedzą budowę zbiornika retencyjnego w tym miejscu. Mają przypominać te prace, które odbyły się na Starym Rynku w 2015 roku. Także będą prowadzone przez poznańskie Muzeum Archeologiczne, a wykop ma być ogrodzony ażurowym płotem

Przebudowa płyty Starego Rynku ma rozpocząć się w 2021 roku, po sezonie letnim. Zgodnie z harmonogramem, zakończenie inwestycji planowane jest na wiosnę 2023 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
12.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro