Reklama
Reklama

Pogrzeb kardynała Grocholewskiego odbędzie się w Poznaniu. Spocznie w krypcie biskupów poznańskich

fot. Archidiecezja Poznańska
fot. Archidiecezja Poznańska

Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 25 lipca.

Wybitny duchowny zmarł 17 lipca w Rzymie. Jak informuje Archidiecezja Poznańska, to w Poznaniu odbędzie się jego pogrzeb. Zaplanowano go na najbliższą sobotę, 25 lipca. Uroczystości pogrzebowe odbędą się o 12.00 w katedrze poznańskiej. - O godz. 10.00 trumna z ciałem purpurata zostanie wprowadzona do katedry, gdzie odbędzie się modlitewne czuwanie. W południe rozpocznie się Msza św. z udziałem biskupów, w której weźmie udział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię pogrzebową wygłosi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski - informują duchowni.

Ciało kardynała Zenona Grocholewskiego zostanie złożone w podziemiach katedry, konkretnie w krypcie biskupów poznańskich. Spoczywają tam m.in. Mieczysław Ledóchowski oraz Bolesław Filipiak, którzy także byli kardynałami.

- Wcześniej Msza św. pogrzebowa za duszę śp. kardynała Zenona Grocholewskiego odbyła się w Rzymie w Bazylice św. Piotra w sobotę, 18 lipca, o godz. 11.00. Celebrowana była przez kard. Leonardo Sandriego i abp. Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego. Uroczystości pogrzebowe na zakończenie Mszy św. poprowadził Papież Franciszek. W najbliższych dniach trumna z ciałem śp. Kardynała zostanie przewieziona do Poznania, a uroczystości pogrzebowe odbędą się w katedrze poznańskiej. W tej świątyni były prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego przyjął święcenia kapłańskie w 1963 r. z rąk abp. Antoniego Baraniaka - dodają.

Upubliczniono fragment testamentu kardynała: "Bogu w Trójcy Przenajświętszej pragnę wyrazić wdzięczność i uwielbienie za dar życia i kapłaństwa oraz wszystkie otrzymane łaski. Niech Bóg będzie uwielbiony. Głęboko przekonany, że jedyną słuszną drogą życia na ziemi i jedyną prawdziwą wielkością człowieka jest świętość, ale jednocześnie świadom moich małości, słabości i grzechów uniżam się wobec Bożego majestatu ufając w Jego nieskończone miłosierdzie. Panie, zmiłuj się nade mną grzesznikiem. Wszystkich proszę o modlitwę w mojej intencji. Do zobaczenia w Domu Ojca" - napisał.

Zenon Grocholewski urodził się w 1939 roku w Bródkach, na terenie ówczesnego województwa poznańskiego. Edukację teologiczną rozpoczął w Wolsztynie, a następnie kontynuował ją w Poznaniu. Święcenia prezbiteratu otrzymał z rąk ówczesnego metropolity poznańskiego Antoniego Baraniaka w 1963 roku. Trzy lata później przeniósł się do Rzymu, gdzie najpierw studiował, a później pełnił funkcję m.in. prefekta i prezesa Sądu Kasacyjnego Państwa Watykańskiego. Papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i biskupem tytularnym Acropolis. W 1991 roku został arcybiskupem, a w 1999 roku wielkim kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego. Kardynałem prezbiterem został w 2011 roku. Dwa razy uczestniczył w konklawe. Wraz z ukończeniem 80 lat, a więc w ubiegłym roku, utracił prawo do udziału w wybieraniu papieża. Doceniany nie tylko w Watykanie, ale też w Polsce. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Wybitny specjalista od prawa kanonicznego. Biegle mówił po polsku, włosku, francusku, hiszpańsku, angielsku. Doskonale znał łacinę. Doktor honoris causa na wielu znamienitych uczelniach - m.in. Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
32.52 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro