Reklama
Reklama

Bon turystyczny nie dla seniorów? Wicepremier Emilewicz: wsparcie dla tej grupy mamy w innych projektach

fot. Free-Photos / Pixabay
fot. Free-Photos / Pixabay

W środę Sejm zajmie się ustawą o bonie turystycznym.

To inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy, zgodnie z którą rodzice dzieci pobierających 500 plus otrzymają specjalny bon o wartości 500 złotych (1000 zł w przypadku niepełnosprawnych), Będzie można wydać go np. na wakacyjny wyjazd.

Sejm już jakiś czas temu przyjął projekt, następnie trafił on do Senatu, co miało miejsce pomiędzy pierwszą i drugą turą wyborów prezydenckich. Kontrolowana przez opozycję izba wprowadziła sporo poprawek, zakładających m.in. włączenie do programu emerytów i rencistów czy zwiększenie kwoty do 1000 zł.

To oczywiście znacznie podwyższyłoby koszty wprowadzenia bonu, który nawet w pierwotnej wersji oznacza ponad 3 mld zł obciążeń dla Skarbu Państwa. Ponadto odrzucenie tych poprawek przez Sejm w przeddzień drugiej tury byłoby niekorzystne pod względem politycznym, dlatego izba niższa pochyli się nad projektem dopiero teraz.

Ostatnie słowo należy do Sejmu, ale wicepremier Jadwiga Emilewicz nie ukrywała na antenie Radia Plus, że seniorzy raczej nie mają co liczyć na dodatkowe środki. - W tym roku dla emerytów została przygotowana i zrealizowana 13. emerytura, mamy zapowiedź 14. Wydaje się więc, że wsparcie dla tej grupy społecznej mamy już w innych projektach - mówiła. - Nie mówię, że to jest zły pomysł aby wesprzeć emerytów w ich aktywności wakacyjnej. Będziemy chcieli pozostawić ten program na dłużej i wówczas poszerzenie o kolejne grupy byłoby możliwe - dodała.

Rozmowa została przeprowadzona we wtorek. Wicepremier Emilewicz zaznaczyła, że rząd "liczy skutki finansowe takiego rozszerzenia", a na ostateczną decyzję jest jeszcze czas. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny odrzuciła jednak wieczorem poprawki Senatu, więc trudno przypuszczać, żeby inaczej zachowała się sejmowa większość.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
12.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro