Reklama
Reklama

Rozcieńczone mleko, sfałszowane pomiary. 11 kolejnych osób z zarzutami, wśród nich członek rady nadzorczej mleczarni

fot. Google Street View
fot. Google Street View

Kolejna odsłona afery w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu.

We wrześniu ubiegłego roku pisaliśmy o zarzutach dla jedenastu osób, które miały trudnić się rozcieńczaniem trafiającego do zakładu mleka. Chodziło m.in. o kierowców cystern czy rolników.

Służby cały czas pracują nad sprawą, a we wtorek, 14 lipca, funkcjonariusze z poznańskiej komendy wojewódzkiej dokonali kolejnych zatrzymań. - Zarzuty usłyszało kolejnych jedenaście osób. Wśród tych osób są zarówno rolnicy dostarczający mleko, jak i pracownicy spółdzielni. Zatrzymany został także członek rady nadzorczej spółdzielni - przekazał mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik komendy wojewódzkiej.

- Proceder działania na szkodę spółdzielni polegał między innymi na dolewaniu do mleka wody i zawyżaniu w ten sposób ilości dostarczanego mleka. Druga metoda polegała na zafałszowywaniu wskazań urządzeń pomiarowych i sztucznym zawyżaniu ilości odbieranego mleka. Spółdzielnia wypłacała rolnikom wyższe kwoty niż powinna. Rolnicy potem dzielili się nadwyżką z nieuczciwymi pracownikami spółdzielni - dodał.

Z ustaleń śledczych wynika, że osoby biorące udział w trwającym nawet kilka lat procederze połączone były w różne konfiguracje personalne. Straty mogą sięgnąć kilku milionów złotych.

W sumie do tej pory materiały dowodowe i zarzuty objęły łącznie dwadzieścia dwie osoby. Większość z nich przyznała się do oszustwa. Za tego typu czyn grozi do 10 lat więzienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
8.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro