Reklama
Reklama

Fundacja zebrała 3 miliony złotych na klinikę kardiochirurgii. Szpital do dziś nie otrzymał tych pieniędzy

fot. UMP
fot. UMP

Fundacja "Nasze Serce" zebrała 3 miliony złotych na budowę oddziału kardiochirurgii dziecięcej, ale nadal nie przekazała ich szpitalowi Karola Jonschera.

O sprawie pisze poznańska "Gazeta Wyborcza". Zbiórkę zainicjował prof. Michał Wojtalik, a dzięki zaangażowaniu polityków, sportowców, mediów i wielu poznaniaków udało się zebrać brakujące 3 mln zł. Cała inwestycja przy ul. Szpitalnej pochłonęła 44 mln zł. Fundacja "Nasze Serce" zamiast obiecanej kwoty przekazała łącznie 841 tys. zł.

Wiosenne last minute dla twojej skóry! Zabiegi DERMALOGICA oraz peelingi PEEL MISSION w promocyjnej cenie -15%. Rezerwacja Tel. 607 608 867-> online www.wonderland.pl
REKLAMA

W liście do "Wyborczej" szefowie fundacji stwierdzili, że budowa oddziału była tańsza niż zakładano, więc proporcjonalnie do tego "obcięli" środki. Nie zgadza się z tym Paweł Daszkiewicz, dyrektor uniwersyteckiego szpitala im. Karola Jonschera. Według niego 38 mln zł przekazał resort zdrowia, a pozostałą część - solidarnie - miały pokryć placówka i "Nasze Serce".

Według "Wyborczej" w szpitalu wybuchł konflikt pomiędzy dyrektorem a emerytowanym już Wojtalikiem, którego odsunięto od kierowania oddziałem i katedrą.

Fundacja w zamian za przekazanie pozostałych 2,2 mln zł żądała od szpitala gwarancji dotyczących utrzymania liczby łóżek oraz zatrudnienia 10 nowych lekarzy i 30 pielęgniarek. Szefowie placówki tłumaczą, że to niepotrzebne, bo już teraz pracuje tam mniej więcej taki sam personel jak na innych oddziałach kardiochirurgicznych w kraju. One jednak wykonują znacznie więcej operacji, tymczasem w Poznaniu przeprowadza się ich tylko 160 rocznie, za to wysokospecjalistycznych.

Prof. Wojtalik zapewnia, że pozostałe 2,2 mln zł fundacja przeznaczy na sprzęt oraz szkolenia dla pielęgniarek. Tymczasem szpital pokrył różnicę z własnego budżetu, przez co brakuje pieniędzy na remont innych oddziałów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW! Obowiązuje do środy
10℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro