Reklama
Reklama

Ostrów Tumski: trwają prace w miejscu dawnej siedziby Mieszka I

fot. UMP
fot. UMP

Trwają prace w rejonie Kościoła Najświętszej Maryi Panny in Summo.

W miejscu dawnej siedziby Mieszka I pojawi się m.in. przestrzenna instalacja ze szkła, mająca formę obrysu wokół kościoła. Ma pokazać założenia architektoniczne z X wieku.

- Ekspozycja będzie symbolicznym odtworzeniem kształtu przebadanych i zasypanych reliktów palatium. Będzie się ona składać z ok. 50 unikatowych paneli. Boczne ściany zrobione zostaną z reliefowego, artystycznego szkła o strukturze nawiązującej do starego muru. Górne powierzchnie zaś wykonane zostaną z gładkiego i bezpiecznego szkła hartowanego z nadrukowanym tekstem
- tłumaczy Monika Ryźlak z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. Pierwsza część ekspozycji trafiła już na Ostrów Tumski.

- W przestrzeni Ostrowa Tumskiego ukazany zostanie również przebieg wałów grodu poznańskiego z czasów Mieszka I. Dawne obwarowania będą wyznaczone za pomocą elementów z brązu. Na odlewach zaznaczone zostaną zarysy 3 wałów grodu wraz z informacją o dacie powstawania oraz wskazaniem, na którym z nich aktualnie znajduje się zwiedzający - informuje urząd miasta.

W ramach prac utwardzona zostanie trasa spacerowa wokół kościoła, pojawią się również kamienne siedziska i nowa zieleń. W sąsiedztwie świątyni stanie makieta, przedstawiająca dwa odlewy z brązu - przenikające się wzajemnie mury Kościoła NMP i Palatium Mieszka I. Prace przy projekcie "Tu się wszystko zaczęło" mają potrwać do grudnia tego roku. Inwestycja jest realizowana w partnerstwie Miasta Poznań, Muzeum Archeologicznego i Archidiecezji Poznańskiej. Jej wartość to ponad 10,5 mln zł, w tym ok. 8,2 mln to dofinansowanie unijne.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
15.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
12.35 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro