Reklama
Reklama

Zanieczyszczenie rzeki na południu Wielkopolski. Sprawą zajmuje się prokuratura

fot. Wody Polskie

W związku z zanieczyszczeniem rzeki Barycz trwają działania wyjaśniające.

Zawiadomiona została prokuratura okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim, a działania terenowe przeprowadzone zostały przez delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ. Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk jest w stałym kontakcie z wojewodą dolnośląskim Jarosławem Obremskim.

Na terenie gminy Odolanow płynie rzeka Barycz, do której wpływają - od północy - rzeka Kuroch, a od południa m.in. Złotnica i Olszowka. Obszary pomiędzy tymi rzekami są równinne i podmokłe, a po opadach deszczu w dniu 30 czerwca i 1 lipca - zalane wodami opadowymi. W wodach tych rzek stwierdzono przede wszystkim bardzo małą zawartość tlenu (ok 1 mg/l) oraz podwyższoną zawartość substancji organicznych, które spowodowały deficyt tlenu.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Wydział zarządzania kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wykonał naloty dronem nad terenem Odolanowa, a prokuratura okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim zleciła ostrowskiej policji przeprowadzenie czynności, które 8 lipca skupiły się na obszarze Kurochu i Baryczy, a 9 lipca - w rejonie zlewni Olszowki i okolicznej ubojni drobiu - informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

- Bazując na wynikach nalotów dronem ustaliliśmy, ze głównym źródłem zanieczyszczenia wód Baryczy są pola i łąki pomiędzy Kurochem, Barycza i Złotnica. Na tym terenie, o powierzchni kilkunastu kilometrów stwierdzono zalania i podtopienia na skutek intensywnych opadów deszczu. Woda stagnuje na tym terenie co najmniej od końca czerwca, co spowodowało gnicie roślinności, traw, upraw i skoszonych traw, dodatkowo podtopione zostały występujące na tym terenie pryzmy obornika - tłumaczy wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Według wojewódzkiej inspekcji ochrony środowiska, podtopienia są niezależne od działań czy zaniechań rolników, którzy za wskazane obszary odpowiadają. W tej sprawie zostaną przeprowadzone kontrole, które pozwolą ocenić czy rolnicy ci naruszali przepisy dotyczące ochrony wód przed zanieczyszczeniami pochodzenia rolniczego. Jednym ze źródeł zanieczyszczenia może być jedna z okolicznych firm eksploatująca w tym rejonie oczyszczalnie ścieków. Obecnie są prowadzone czynności kontrolne, które określą wpływ zakładu na poziom zanieczyszczenia - dodaje Stube.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
6.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro