Reklama
Reklama

Ekstraklasie może zabraknąć terminów. Sezon 2020/21 będzie krótszy?

fot. Paweł Rosolski

Wciąż nie wiadomo jak ostatecznie będzie wyglądać kolejny sezon PKO BP Ekstraklasy.

Teoretycznie rozgrywki 2020/21 powinny być ostatnimi przed powiększeniem ligi. To oznacza wariant ESA37 - 30 meczów rundy zasadniczej i 7 fazy finałowej. Rozgrywki miałyby ruszyć w weekend 21-23 sierpnia (ewentualnie tydzień wcześniej) i zakończyć się 15 maja, ze względu na przełożone Euro 2020.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Jak informuje "Przegląd Sportowy", UEFA nie chce się zgodzić na rozgrywanie meczów krajowych np. w porze spotkań Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Dodając do tego mecze reprezentacji (jeszcze przed Euro ruszają eliminacje do mistrzostw świata) otrzymujemy napięty do granic możliwości terminarz.

W tej sytuacji Ekstraklasa S.A. rozważa kilka scenariuszy. Jeden z nich zakłada rozegranie tylko rundy zasadniczej - wówczas terminów na pewno wystarczy, ale oznacza to nawet 42 mln zł mniej z praw telewizyjnych. Z drugiej strony możliwe jest np. wypłacenie pełnej puli przez Canal+ i TVP, pod warunkiem przychylnego spojrzenia na ich oferty w kolejnym przetargu.

Według "Przeglądu Sportowego" inna możliwość to krótka przerwa zimowa (4 tygodnie), połączona ze zmniejszeniem liczby spotkań Pucharu Polski, a nawet całkowitą rezygnacją z tych rozgrywek w sezonie 2020/21. Tutaj jednak veto postawi zapewne PZPN, traktujący je bardzo prestiżowo, poza tym należy pamiętać o umowie telewizyjnej z Polsatem.

Rozważane jest również rozpoczęcie sezonu w formule ESA37, ale skrócenie go w trakcie rozgrywek, np. do 30 kolejek w przypadku wystąpienia drugiej fali pandemii jesienią. Przy kolejnym przerwaniu ligi na kilka tygodni znalezienie terminów na wszystkie rozgrywki będzie absolutnie niemożliwe.

Ostatecznie decyzje w tej sprawie zapadną jeszcze w lipcu. Decydujący głos należy do zarządu PZPN.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogodowa chwila wytchnienia przed upałami
21℃
17℃
Poziom opadów:
16.1 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
4.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro