Powiat poznański w czołówce w ogólnopolskim rankingu finansowym samorządów
Właśnie ogłoszone zostały wyniki trzeciej edycji Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego za rok 2019. Powiat poznański zajął drugie miejsce.
Po 20 latach budowania powiatu poznańskiego, jego silnej pozycji na samorządowej mapie naszego kraju, miło jest otrzymać wyróżnienie, które dowodzi, że nie zwalniamy tempa. Jakość i styl pracy dla mieszkańców stawia nas w samorządowej czołówce - powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański.
Ranking jest opracowaniem, które obejmuje wszystkie samorządy. To kompleksowy, apolityczny i obiektywny dokument, mierzony najważniejszymi wskaźnikami ekonomicznymi, obrazujący kondycję finansową. Adresowany jest do trzech głównych grup odbiorców: samorządowców, w celu wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, przedsiębiorców, aby mogli poznać gminy, w których dobrze ulokują pieniądze oraz do mieszkańców mogących sprawdzić, jak gospodarują ich włodarze - tłumaczy Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Poznaniu.
Ekonomiści, pod kierunkiem prof. dr hab. Krzysztofa Surówki, kierownika Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, przeanalizowali finanse 2790 polskich gmin, miast i powiatów. Badali sposób gospodarowania pieniędzmi, bazując na oficjalnych sprawozdaniach finansowych przekazanych przez Regionalną Izbę Obrachunkową - dodaje.
To duże wyróżnienie, ale przede wszystkim obiektywna ocena wysokiej jakości prac władz i urzędników samorządowych oraz potwierdzenie kompetentnych działań radnych, którzy decydują o kierunku rozwoju "małej ojczyzny" - powiedział Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów. Jednym ze wskaźników oceny w rankingu jest udział środków europejskich w wydatkach samorządowych. Powiat poznański w ostatnich latach wyróżniał się na tle innych powiatów inwestycjami zrealizowanymi z dotacji unijnych - dodał.
Przez minione lata zainwestowaliśmy w oświatę, drogi, zdrowie czy ekologię ponad 120 mln zł, które pozyskaliśmy z Unii Europejskiej. Nie ma praktycznie branży, w którą nie ulokowalibyśmy unijnych środków. Bez tych pieniędzy marzenia i plany budowy silnego powiatu zostałby w naszych głowach i, co najwyżej, na papierze - ocenił Jan Grabkowski.
W grupie 314 powiatów ziemskich liderami tegorocznego Rankingu Finansowego okazały się: powiat wrocławski (woj. dolnośląskie), powiat poznański (woj. wielkopolskie) i powiat bielski (woj. śląskie). Spośród 235 gmin miejskich najlepsze wyniki uzyskały: Józefów (woj. mazowieckie), Puszczykowo (woj. wielkopolskie) i Podkowa Leśna (woj. mazowieckie).
Nagrody dla zwycięzców wręczone zostaną w czasie VI Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w grudniu w Karpaczu.