Reklama

Sensacyjne odkrycie przy budowie apartamentowców na Ostrowie Tumskim

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Wał obronny o grubości 40 metrów u podstawy i wysokości nawet 12 metrów odkryto podczas prac archeologicznych przy ulicy Zagórze na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu.

Okazało się również, że południowa część kompleksu grodowego jest większa niż do tej pory sądzono. To pierwszy tak olbrzymi fragment tysiącletniego wału obronnego odnaleziony w Polsce. Mur obronny z czasów Mieszka I został odkryty przy ulicy Zagórze, gdzie prowadzona jest właśnie inwestycja jednego z deweloperów - Tumsky Residence.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Urząd Miasta Poznania przyjmuje zgłoszenia na 4-miesięczne płatne staże. Aplikuj do 18 lutego!
REKLAMA

Zanim rozpoczęła się budowa przeprowadzono w tym miejscu prace archeologiczne. Inwestycja była planowana do głębokości 4 m, natomiast najciekawsze warstwy archeologiczne zalegały 2 m niżej. Dla dzisiejszego Poznania bardzo istotne było, żeby zagłębić się poniżej poziomu potrzebnego do realizacji projektu mieszkaniowego. Uzyskaliśmy kompromis, który pozwolił nam na wykonanie wykopu sondażowego do tzw. "calca", co pozwoliło uchwycić nieruszone konstrukcje drewniane. Należy pochwalić prace między Dom-Eko, a służbami konserwatorskimi. Mimo że inwestor nie miał obowiązku, pozwolił osiągnąć właściwe cele naukowe - mówi Bogdan Walkiewicz, kustosz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

By przeprowadzić badania wykopaliskowe, które były dość skomplikowane, musieliśmy stworzyć zespół badawczy, który składał się z 6 archeologów. Zastosowaliśmy najnowocześniejszą metodę badawczą, czyli fotogrametrię, która pozwala na dokumentowanie bardzo szczegółowo wszystkich odkrytych przedmiotów archeologicznych, tak jak i warstw kulturowych, które zastaliśmy. Odkryty wał okazał się wielokrotnie większy od tego, czego się spodziewaliśmy. Oczekiwaliśmy wału szerokiego na 20 - 25 m, a okazało się, że jest to ponad 40 m w podstawie - wskazuje Jakub Affelski z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej Szpila.

Najnowsze badania wykopaliskowe przy ulicy Zagórze mają dla nas ogromne znaczenie. To istotne uzupełnienie wiedzy o rozmiarach grodu poznańskiego, jego militarnej sile i potędze. Gród ten to olbrzymie przedsięwzięcie. Należy je postrzegać jako budowanie potężnej fortalicji, złożonej z warownych wałów, które otaczały całą książęcą, poznańską siedzibę - mówi Prof. dr hab. Hanna Kócka-Krenz, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

W opinii archeologów wielkim sukcesem był fakt, że podczas badań udało się dotrzeć do konstrukcji drewnianych wału. Materiał badawczy dla dendrochronologa był cudowny. Wszystkie próbki drewna udało się wydatować, co jest niezwykłym osiągnięciem. Znaleźliśmy drewno dębowe. Wyszły co najmniej 3 fazy rozwoju tego wału, najstarsze drewno to lata 968 - 970. W tym czasie powstała najstarsza część wału. Następnie rok 980 - kolejne skrzynie, a później pojawia się następna warstwa - rok 986. I jest jeszcze jedna próbka z pala, będącego obok skrzyni i wyszła data 1000 - wskazuje prof. dr hab. Tomasza Ważny, z pracowni badań dendrochronologicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego.

Prace archeologiczne już zakończono. Na ostateczne wyniki badań trzeba jednak jeszcze trochę poczekać. Budowa inwestycji jest kontynuowana, jednak deweloper zapewnia, że ślad po tych odkryciach będzie należycie wyeksponowany W kręgosłupie naszych wartości mamy między innymi ekologię, odpowiedzialność, rozwój i szacunek. Ten szacunek realizujemy również poprzez poszanowanie historii. Chcemy zachować jej element dla przyszłych pokoleń, aby każda osoba, która przyjdzie na inwestycję Tumsky Residence, miała świadomość miejsca, w jakim się znajduje - mówi Agnieszka Banaszak, Prezes Zarządu spółki Dom - Eko.

We foyer budynku ma się pojawić wydruk przekroju wału z czasów wczesnych Piastów,a w gablocie przygotowana ma zostać rekonstrukcja bel dębowych, które odkryto podczas badań. Dodatkowo, dla podkreślenia rangi miejsca oraz odkryć w częściach wspólnych budynku, pojawią się zdjęcia nawiązujące do badań i historii miejsca. Jestem dumna, że ścisła współpraca wszystkich stron, a przecież tych zaangażowanych osób było około 50, pozwoliła sprawnie przeprowadzić badania. Szczególne podziękowania należą się profesorom, ekspertom, archeologom, pracownikom Dom-Eko, współpracownikom, jak i pracownikom z ramienia Miejskiego Konserwatora Zabytków - podsumowuje Agnieszka Banaszak.





Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
-2℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
54.20 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro