Reklama
Reklama

"Zaskakujące" wyniki konkursu matematycznego: 3152 bezbłędne testy, rok temu było ich 8

fot. Pexels / Pixabay
fot. Pexels / Pixabay

Pandemia ma wpływ również na różnego rodzaju konkursy czy olimpiady wiedzy.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", tegoroczny międzynarodowy konkurs matematyczny "Kangur" odbywał się w formie zdalnej. Analizując wyniki, można dojść do jednego z dwóch wniosków: albo polskie dzieci w krótkim czasie zostały geniuszami, albo podeszły do rywalizacji... "nie do końca" uczciwie.

W kategorii klas I i II szkół podstawowych test bezbłędnie napisało w całej Polsce 3152 uczniów. Rok temu było ich... 8. W przypadku klas III-IV odnotowano 872 bezbłędne prace (przy 16 rok temu), a uczniowie z klas V-VI wypełnili idealnie 628 testów - 12 miesięcy wcześniej były 24 takie prace.

W pierwszych klasach licealnych odnotowano 185 "kompletów" przy 15 rok temu.

- Patrzę na te wyniki i jest mi przeraźliwie smutno. Nie mam wątpliwości, że uczniowie nie pisali Kangura samodzielnie. Kolosalne różnice pomiędzy wynikami z tego i z ubiegłego roku nie mogą być przypadkiem - ocenił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Marek Gaweł, matematyk z XVIII LO w Krakowie.

W tym roku, z powodu koronawirusa, zadania konkursowe rozwiązywano zdalnie. Nie było jednak praktycznie żadnej formy zabezpieczeń czy weryfikacji tego kto rozwiązuje arkusz.

Najlepsi uczestnicy kangura otrzymują nagrody, np. mogą pojechać na obóz lub otrzymać pieniądze. W tym roku organizator ogłosił, że nie przyzna tytułu laureata, ale wyróżnienia za dobry wynik już tak. Nie wiadomo natomiast co z nagrodami dla najlepszych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro