Reklama

Odnaleziono szczątki 8 osób. Czy to żołnierze z oddziału "Błyska"?

fot. poszukiwania.ipn.gov.pl
fot. poszukiwania.ipn.gov.pl

W połowie czerwca zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace poszukiwawcze na terenie cmentarza parafii św. Marcina przy ul. Chwaliszewskiej w Odolanowie.

Prace są kontynuacją zeszłorocznych badań, które miały na celu odnalezienie miejsca pochówku żołnierzy z oddziału Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Warta" pod dowództwem por. Jana Kempińskiego, ps. "Błysk", którzy zginęli w obławie 22 X 1945 r.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Tego dnia oddział "Błyska" opanował Odolanów. W miasteczku rozbrojono posterunek MO, zajęto pomieszczenia ratusza, a pieniądze zabrane z miejskiej kasy zostały rozdane mieszkańcom na wiecu zorganizowanym na rynku miejskim. Podczas odwrotu, pod Odolanowem, doszło do półgodzinnej walki pomiędzy oddziałem, a ścigającą go grupą operacyjną NKWD/KBW/UB, mającą dwukrotną przewagę liczebną. Odział "Błyska" został rozbity. Według różnych źródeł śmierć ponieść mogło nawet 24 partyzantów. Rannemu dowódcy udało się uciec. Część ciał zabitych zabrali ich bliscy i pochowali w rodzinnych mogiłach. Według relacji wielu świadków ciała pozostałych bezpieka potajemnie ukryła na odolanowskim cmentarzu - relacjonuje Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

W ubiegłym roku prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN skupiły się na terenie położonym wzdłuż ogrodzenia cmentarnego wówczas jednak nie natrafiono na szczątki poszukiwanych osób.

Tegoroczne prace prowadzono w obrębie rzekomo symbolicznego Grobu Powstańców Wielkopolskich i Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Podczas prac ujawniono szczątki ośmiu osób. Sposób ułożenia szkieletów w grobie i cechy biologiczne oraz charakter urazów wskazuje, że prawdopodobnie natrafiono na poszukiwanych żołnierzy. Odnaleziono przy nich liczne artefakty, tj. guziki wojskowe i inne fragmenty umundurowania, grzebień oraz łuski od amunicji typu Mauser. Szczątki zostaną poddane badaniom genetycznym - dodają przedstawiciele Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Osoby, które mogą posiadać informacje na temat rodzin żołnierzy oddziału por. Jana Kempińskiego ps. Błysk" o kontakt z Biurem Poszukiwań i Identyfikacji (poszukiwania.ipn.gov.pl, [email protected], infolinia: 797-89-13-97). do identyfikacji niezbędne jest uzyskanie materiału genetycznego .


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro