Reklama
Reklama

Koronawirus. Będą oszczędności w budżetach rad osiedli

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Marcin Klimek - archiwum
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Marcin Klimek - archiwum

Radni podejmą decyzję w sprawie zmian dotyczących wysokości środków przekazywanych jednostkom pomocniczym.

Jak informują miejscy urzędnicy pandemia Covid-19 uderzyła w budżet Miasta Poznania - już teraz jest w nim o 111 mln zł mniej niż zakładano. Z analiz wynika, że do końca roku strata może wynieść aż 380 mln zł. To oznacza, że nie uda się w żaden sposób utrzymać wydatków na dotychczasowym poziomie.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Już przed wybuchem pandemii budżet miasta był bardzo napięty. Jesienią ubiegłego roku parlament przyjął zmiany w naliczaniu podatku PIT, przez co Poznań stracił 175 mln zł. Na niewystarczającym poziomie było również dofinansowanie do oświaty (miasto musiało dopłacić ok. 100 mln zł więcej) - przypominają urzędnicy.

Choć już wówczas w miejskim budżecie dokonano trudnych cięć, pieniądze dla rad osiedli były jedną z niewielu kwot, która nie tylko nie zmalała, ale nawet została powiększona o 1,4 mln zł - dodają.

Sytuacja w jakiej się wszyscy znaleźliśmy, spowodowała, że stanęliśmy przed zadaniem reorganizacji budżetu. Nikt z nas nie spodziewał się, że będziemy musieli dokonywać jego aktualizacji, po to by wspólnie przejść ten trudny czas. Zmiany finansowe dotyczące Rad Osiedli, będą obowiązujące jednakże dopiero od następnego roku. Jako Rada Miasta, będziemy się starać, by wszyscy uczestnicy życia publicznego mogli solidarnie przejść dokuczliwy okres - tłumaczy Monika Danelska, przewodnicząca Komisji Współpracy Lokalnej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta Poznania.

Formalna dyskusja nad budżetem rad osiedli toczyła się na Komisji Współpracy Lokalnej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta Poznania. Przedstawiciele jednostek pomocniczych brali w niej udział i wyrażali swoje opinie. Radni z uwagą wsłuchali się w ich głos. Wypracowane rozwiązanie to wynik wspólnych uzgodnień pomiędzy Miastem i Klubem Koalicji Obywatelskiej - dodaje.

Propozycja radnych KO, która będzie rozpatrywana na sesji, to kompromis, mających pogodzić racje wszystkich zainteresowanych. Projekt uchwały zakłada, że kwota oszczędności wyniesie 4 a nie 5 mln zł, jak rozważano początkowo. Zgodnie z oczekiwaniami osiedlowych radnych większe cięcia nastąpią w puli przeznaczonej na konkurs grantowy, z których realizowane są zadania inwestycyjne. Oszczędności wyniosą 3 mln zł (z 7 mln zł kwota ta zmniejszy się do 4 mln zł). Nie oznacza to jednak, że rady osiedli będą miały mniej pieniędzy na inwestycje lokalne. Udział w dochodach z tytułu podatku od nieruchomości, które są przeznaczane właśnie na ten cel, pozostanie bez zmian. Zgodnie z pierwotnym założeniem oszczędność w tym miejscu miała wynieść 3 mln zł. Te pieniądze pozostaną w budżetach jednostek pomocniczych, które będą mogły przeznaczyć je na inwestycje lokalne - tłumaczą urzędnicy.

Cięcia nastąpią natomiast w tzw. środkach wolnych (naliczanych proporcjonalnie do liczby mieszkańców i powierzchni osiedla), które jednostki pomocnicze przeznaczają na wydatki bieżące. Oszczędność wyniesie 1 mln zł (cięcie z 5 do 4 mln zł).

Ostateczną decyzję w sprawie zmian w budżetach jednostek pomocniczych podejmą miejscy radni. Punkt ten zostanie omówiony na sesji 23 czerwca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
36.63 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro