Reklama

Nie wszyscy pamiętają o zakrywaniu nosa i ust w pojazdach komunikacji miejskiej. "W żaden sposób nie jest to pilnowane"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Jakub Walczak, archiwum
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Jakub Walczak, archiwum

Nie trzeba już zasłaniać nosa i ust podczas spacerów. Jednak niektórzy zapominają, że maseczki wciąż należy nosić w pomieszczeniach publicznych, w tym w pojazdach komunikacji miejskiej.

Do naszej redakcji zwracają się zaniepokojeni Czytelnicy zwracając uwagę na fakt, że nie wszyscy przestrzegają wytycznych epidemicznych.

Codziennie przemieszczam się w tramwaju i każdego dnia widzę wewnątrz tramwaju wiele osób, które totalnie ignorują obowiązek zakrywania nosa i ust. Co więcej, spora część tych osób dodatkowo rozmawia między sobą lub przed telefon, przez co jeszcze bardziej naraża innych pasażerów. Dlaczego motorniczy nie usuwają z pojazdu takie osoby, które jawnie łamią przepisy? Na każdych drzwiach widnieje informacja o obowiązku zakrywania nosa i ust, natomiast w żaden sposób nie jest to pilnowane przez MPK
- pisze Aneta. O podobnych spostrzeżeniach informuje nas też Piotr.

Agnieszka Smogulecka z MPK przyznaje, że choć większość pasażerów stosuje się do wytycznych zdarzają się też pasażerowie którzy nosa i ust nie zakrywają. Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem wymagane jest, by każdy pasażer w pojeździe taką maseczkę posiadał. Pamiętajmy też, że są też osoby, które ze względu na swój stan zdrowia nie mają takiego obowiązku i co ważne nie mają też obowiązku posiadania przy sobie takiego zaświadczenia. Nasi prowadzący nie mają kompetencji, żeby weryfikować, czy ktoś powinien lub nie powinien nosić maseczkę i nawet nie mają jak tego zrobić. Zupełnie inaczej jest, gdy chodzi o liczenie pasażerów, czego może dokonać każdy i poprosić, by ktoś wysiadł - dodaje. Jedyne, co można zrobić w przypadku, gdy ktoś nie stosuje się do obostrzeń to na przykład wezwać policję - mówi rzeczniczka MPK. Agnieszka Smogulecka przypomina, że w poznańskich tramwajach i autobusach cały czas nadawany jest komunikat dźwiękowy, który ma przypominać pasażerom o tym obowiązku. Liczymy na rozsądek i apelujemy o rozwagę - chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro