Przebudowa pl. Kolegiackiego ma się zakończyć w tym roku. "Nie ma drugiego takiego miejsca w Poznaniu"
Na miejscu cały czas pracują archeolodzy, którzy odkrywają kolejne znaleziska i fragmenty zabytkowych murów Kolegiaty. Z uwagi na fakt, że są to zabytki klasy zerowej, muszą one zostać zachowane.
W czasie prac archeologicznych jak już wielokrotnie informowaliśmy na placu Kolegiackim znaleziono szczątki prawie czterech tysięcy osób, pochowanych w kryptach Kolegiaty, na okolicznych cmentarzach i w mogiłach zbiorowych, które trzeba było ekshumować. W sumie archeolodzy zidentyfikowali 15 warstw pochówków. Odkryto 17,5 tysiąca zabytków pochodzących z różnych wieków aż od jedenastego stulecia. Wśród nich około 5 tysięcy monet, w tym dwie złote oraz 70 karawak, czyli krzyży cholerycznych, z dwiema poprzecznymi belkami, które miały chronić osoby je noszące przed epidemiami i zarazami. To największy dotąd odnaleziony zbiór karawak w Polsce.
Nie ma drugiego takiego miejsca w Poznaniu. Kilkanaście tysięcy zabytków znalezionych podczas prac archeologicznych oraz tak wielka liczba osób pochowanych na placu Kolegiackim pokazuje, że te badania były i są potrzebne. W przyszłości plac będzie bowiem nie tylko miejscem spotkań, ale także miejscem, gdzie poznać będzie można historię Poznania od czasów lokacji miasta. Z pewnością wiele osób będzie zaskoczonych tym co odkryli archeolodzy i tym co pozostało po Kolegiacie - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Obecnie widać już duże zmiany na płycie placu, między innymi kilkanaście posadzonych platanów i zagospodarowany skwer, gdzie wrócą koziołki, ale sporo dzieje się również pod ziemią. Ostateczny efekt będzie można podziwiać za kilka miesięcy - dodaje.
Zrealizowano już ok 90% instalacji infrastruktury wodno-kanalizacyjnej powierzchni placu wraz z systemem nawadniającym. Posadzono drzewa i większość roślin niskich oraz wykonano dolne warstwy nawierzchni prawie na całej powierzchni placu. W obrębie tzw. Ogrodu Sztuk - skweru przed plebanią - trwa wykonywanie nawierzchni chodników z kostki kamiennej. W zabezpieczonym ścianką szczelną oraz tymczasowym zadaszeniem wykopie pod projektowany podziemny budynek techniczny wykonano zabezpieczenie części murów kościoła przeznaczonych do ekspozycji oraz tych, które pozostaną w obrębie pomieszczeń technicznych - relacjonują miejscy urzędnicy.
Prace archeologiczne wydają się nie mieć końca, ale każdy dzień obfituje w nowe odkrycia. Postęp robót konstrukcyjnych budynku jest więc mocno ograniczony. Rozpoczęto układanie instalacji wewnętrznych i wykonano częściowo płytę denną budynku - wyjaśnia Katarzyna Parysek, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.
Na powierzchni placu w najbliższym czasie kontynuowane będą już rozpoczęte roboty związane z kanalizacją kablową oświetlenia, monitoringu i teletechniczną oraz, w miarę postępu prac archeologicznych, zakończone zostaną prace przy kanalizacji deszczowej. Rozpocznie się układanie nawierzchni z kostki w części północnej placu oraz pomiędzy ul. Za Bramką i Wodną. Dalsze prace w budynku technicznym uzależnione są od postępu aktualnie prowadzonych badań archeologicznych. Poza placem budowy przygotowywana jest do montażu rzeźba - obelisk "Zegara Historii", który stanie w centralnej części placu.
Przebudowa pl. Kolegiackiego zgodnie z planem ma zakończyć się do końca 2020 r.