Reklama
Reklama

Wysokie zainteresowanie dopisaniem do spisu wyborców w Poznaniu. Będzie rekord?

fot. UMP
fot. UMP

Zbliżają się wybory prezydenckie.

28 czerwca będzie można oddać głos poza miejscem zameldowania, ale najpierw trzeba dopisać się do spisu wyborców. W tym roku zainteresowanie jest bardzo wysokie - wniosek złożyło już 12 566 osób. To dwa razy więcej niż w analogicznym okresie przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi.

Ok. 90 proc. wniosków złożono przez internet. - Jeśli odniesiemy te dane do jesiennych wyborów parlamentarnych, to w tej chwili wniosków mamy ok. dwóch razy więcej niż w roku poprzednim. Idziemy ewidentnie na rekord - powiedział Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania. Wówczas do spisu dopisało się ponad 20 tys. wyborców.

Wniosek można złożyć przez platformę ePUAP lub stacjonarnie: w siedzibie Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10, Urzędzie Miasta Poznania przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404 (tym miejscu obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione) lub w Urzędzie Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20 (tutaj wniosek należy wrzucić do skrzynki podawczej umieszczonej w holu budynku. Nie trzeba się umawiać, nie trzeba czekać w kolejce. Aby jednak załatwić w tej lokalizacji pozostałe sprawy wyborcze, jak np. uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania, należy wcześniej umówić się na wizytę).

- Do spisu można dopisać się także przez pełnomocnika. Wyborca podpisuje wniosek, a osoba trzecia może wrzucić dokument do skrzynki podawczej w urzędzie przy ul. Libelta 16/20. Do środy, 17 czerwca do Urzędu Miasta Poznania wpłynęło także 3.500 wniosków o głosowanie korespondencyjne (teraz możliwość wnioskowania o to mają wyłącznie osoby, które w dniu głosowania będą w kwarantannie) - informuje urząd miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
26.36 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro