Reklama

Ponad 600 tysięcy złotych kary dla poznańskiej firmy za fikcyjne promocje

Zdjęcie ilustracyjne | fot. carmen carbonell / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. carmen carbonell / pixabay.com

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajął się działalnością firmy Topmed Plus z Poznania.

Firma zajmuje się sprzedażą na pokazach produktów takich jak maty masujące, materace, garnki i wyciskarki do soków. - Jej klientami są głównie seniorzy. Zarzut dotyczył sugerowania konsumentom, że kupują po promocyjnych cenach, podczas gdy była to standardowa oferta Topmed Plus wynikająca ze stosowanego cennika. Przykładowo w umowie jako cenę wyjściową zestawu firma podawała 7990 zł, a jako cenę po uzyskaniu upustu - 2790 zł. Dokładnie tyle samo widniało w cenniku, ale klient wierzył, że "zaoszczędził" 5200 zł. Z analizy ponad setki umów sprzedaży wynika, że rzekome "rabaty" wahały się od 800 do nawet 30 400 zł - informuje UOKiK.

- Sugerowanie konsumentom fikcyjnej korzyści cenowej to nieuczciwa praktyka rynkowa. Z ankiet, które przeprowadziliśmy wśród klientów Topmed Plus wynika, że ponad 90 proc. z nich zdecydowało się na zakup właśnie ze względu na oferowany upust. Ponad 80 proc. klientów potwierdziło, że sprzedawca przekonywał ich, że rabat obowiązuje tylko w dniu pokazu. W ten sposób spółka oszukiwała konsumentów - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Firma musi zaprzestać stosowania zakwestionowanej praktyki i to natychmiast. Dodatkowo na firmę nałożono karę w wysokości 614 tysięcy złotych. Zobowiązano też Topmed Plus do tego, by listem poleconym zawiadomiła wszystkich konsumentów, którzy kupili od niej towary po 1 lipca 2017 roku, o decyzji prezesa UOKiK. Dzięki temu klienci będą mogli ewentualnie dochodzić swoich roszczeń.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro