Reklama

Poznań chce kontynuować program in vitro

fot. archiwum WTK
fot. archiwum WTK

Radni z Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w tej sprawie.

Miejski program cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Jest prowadzony od sierpnia 2017 roku i jest dostępny dla poznańskich par z udokumentowaną historią leczenia niepłodności. Do spełnienia jest kilka warunków - m.in. wiek kobiety pomiędzy 20 i 43 lata. Po pomyślnym przejściu procedury para może liczyć na "dofinansowanie w wysokości 5000 złotych (do trzech razy) do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub trzykrotnego dofinansowania w wys. 2 000 zł do procedury adopcji zarodka - pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka nie była skuteczna, czyli że nie urodziło się w jej wyniku dziecko".

Miejscy urzędnicy od dawna podkreślają, że program jest dużym sukcesem. Dotąd przeprowadzono 913 procedur zapłodnienia in vitro, co przełożyło się na 382 ciąże, z których urodziło się 212 dzieci.

Od sierpnia 2017 roku na program in vitro w Poznaniu wydano ponad 4 mln złotych. Jego roczny koszt to około 1,8 miliona złotych i właśnie takie pieniądze mają być przeznaczane na realizację programu każdego roku aż do 2024 roku. O tym, czy tak się stanie, zdecydują radni na najbliższej sesji zaplanowanej na wtorek. Pozytywną opinię w tej sprawie wydali już radni z Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
36.95 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro