Reklama

Żebractwo kwitnie na pl. Cyryla Ratajskiego. "To jest skandal"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Ben_Kerckx / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Ben_Kerckx / pixabay.com

Nasz czytelnik jest oburzony bezkarnością osób, które żebrzą od przechodniów.

- Na placu Cyryla Ratajskiego, codziennie gdy tamtędy przechodzę, widzę ludzi żebrzących i pijących alkohol. Nikt z tym nic nie robi, a policja i SM, sobie przejeżdżają i nic. Rozumiem, że nachalne żebranie od kilku groszy do nawet 12 złotych jest legalne w Poznaniu? Liczba urzędujących tam osobników, bo wolałbym inaczej ich nie nazywać, niekiedy przekracza 3 lub 4. Jak ich widzę to zamiast iść prostą drogą w kierunku 3 maja/Marcinkowskiego, wole już obejść to naokoło przy bezpiecznych ulicach - pisze nasz czytelnik Marek. - Domagam się, aby ktoś coś z tym zrobił, bo to skandal jest, aby ktoś taki robił co chciał i nic się z tym nie robi - dodaje.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

Przemysław Piwecki ze straży miejskiej przyznaje, że sprawa żebrania w tym rejonie jest znana funkcjonariuszom. - W toku pełnienia służby podejmowane są czynności kontrolno-prewencyjne. Należy jednak podkreślić, iż proceder żebractwa ma miejsce w wielu innych lokalizacjach na terenie działania referatu Stare Miasto. Wzmożone kontrole prowadzone są w rejonie pl. C. Ratajskiego, Królowej Jadwigi, Garbary, pl. Wolności oraz Półwiejskiej. Są to newralgiczne lokalizacje, w których najczęściej osoby bezdomne podejmują próby wyłudzenia pieniędzy od przechodniów - tłumaczy.

Co tydzień kontrole przeprowadzane są z pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, osoby żebrzące otrzymują pełną informację o możliwościach pomocowych, ale bywa, że nie są chętni do współpracy. - Nierzadko zdarza się, iż osoby te przemieszczają się w inną lokalizację, by uniknąć kontaktu z służbami, a po jakimś czasie wracają w to samo miejsce. W obecności strażników nie dochodziło do aktów żebractwa, szczególnie w sposób nachalny. Bardzo często proceder ten powiązany jest ze spożywaniem alkoholu w miejscach objętych zakazem - dodaje.

Piwecki równocześnie przypomina, że wyłudzanie pieniędzy jest przestępstwem ściganym przez policję na wniosek pokrzywdzonego. Żebractwo jest zabronione w sposób natarczywy i oszukańczy, a także w sytuacji, gdy żebrzący ma środki do życia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro