Reklama
Reklama

Pedofilia duchownych powodem kłótni w episkopacie: jest odpowiedź prymasa Polski na list biskupa Janiaka

Abp Wojciech Polak | fot. materiały prasowe
Abp Wojciech Polak | fot. materiały prasowe

Biskup kaliski Edward Janiaka był jednym z bohaterów filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego".

Miał wiedzieć o molestowaniu dzieci przez jednego z podległych mu księży, ale niewiele w tej sprawie zrobił. W ostatnich dniach Janiak rozesłał do biskupów list, w którym atakował prymasa Polski Wojciecha Polaka. Zarzuca w nim arcybiskupowi, że jeszcze przed premierą filmu braci Sekielskich rozmawiał on z autorami i zlecił prawnikom Kurii Gnieźnieńskiej przygotowanie stanowiska w tej sprawie. Janiak pisze w liście o "kompromitacji" prymasa Polski (więcej TUTAJ).

We wtorek rano arcybiskup Wojciech Polak wystosował oświadczenie w związku z publikacją listu biskupa Janiaka. Oto jego treść:

Odpowiadając na zarzuty dotyczące moich działań w sprawie zdarzeń w diecezji kaliskiej, przypominam: Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, po otrzymaniu wiarygodnej informacji o "działaniach lub zaniechaniach mających na celu zakłócenie lub uniknięcie dochodzeń cywilnych lub kanonicznych" dotyczących wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez duchownego, każdy ksiądz jest zobowiązany do poinformowania o sprawie władzę kościelną. Tym bardziej jako delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, po zapoznaniu się materiałem zawartym w filmie "Zabawa w chowanego", nie mogłem milczeć lub pozostać bezczynny wobec przedstawionych faktów. Złożenie zawiadomienia nie rozstrzyga o winie i daje rzeczywistą szansę ks. bp. Edwardowi Janiakowi na przedstawienie argumentów w swojej obronie. Osądzenie sprawy jest wyłączną kompetencją Stolicy Apostolskiej. Podjęte przeze mnie działanie jest wyrazem ewangelicznej troski o dobro osób pokrzywdzonych i o prawdziwe dobro Kościoła, a także realizacją misji ochrony dzieci i młodzieży, powierzonej mi przez Konferencję Episkopatu Polski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.94 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro