Reklama

Produkowali fałszywe dowody osobiste i prawa jazdy. Zabezpieczono bazę z danymi klientów

fot. CBŚP
fot. CBŚP

Szeroko zakrojona akcja policji odbyła się w kilku województwach.

Prawie 80 funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji oraz Centralnego Biura Śledczego Policji brało udział w akcji rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją fałszywych dokumentów. Z ustaleń wynika, że grupa działa przez pięć lat. - Według śledczych zamówienia na fałszywe dokumenty docierały nie tylko z kraju, ale także z państw Unii Europejskiej i Ameryki Północnej. Z zebranego materiału wynika, że członkowie grupy zajmowali się praniem pieniędzy oraz fałszowaniem dokumentów w postaci: dowodów osobistych i praw jazdy różnych krajów, kart pobytu cudzoziemców, świadectw kwalifikacji, zezwoleń, dokumentów określających nabycie konkretnych uprawnień oraz wszelkich innych dokumentów, na które składane były zamówienia. Swoje usługi oferowali na znanych stronach internetowych oferując wspomniane dokumenty jako tzw. "dokumenty kolekcjonerskie" - wyjaśnia CBŚP.

Akcję przeprowadzono w Warszawie, a także w województwach podlaskim, wielkopolskim, dolnośląskim, świętokrzyskim i lubelskim. Zatrzymano 5 osób, zabezpieczono wiele fałszywych dokumentów. - Policjanci przejęli także sprzęt komputerowy, profesjonalne drukarki, laptopy, matryce, telefony czy karty służące do produkcji dokumentów. W trakcie akcji zabezpieczono również bazę danych osób, które mogły dokonywać zakupu dokumentów, co obecnie jest dokładnie sprawdzane - dodaje.

5 zatrzymanych odpowiada za pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa, 3 dodatkowo usłyszała zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz fałszowania dokumentów. 1 osoba odpowie za kierowanie grupą. 2 z 5 osób aresztowano na trzy miesiące.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
53.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro