Reklama
Reklama

Żołnierze na motocyklach oddają hołd swoim kolegom poległym na misjach

fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Trwa I Rajd Motocyklowy Weteranów.

29 maja w Dniu Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie zainaugurowany został I Rajd Motocyklowy Weteranów. Uczestnicy rajdu przejadą cała Polskę, by odwiedzić groby i oddać szacunek żołnierzom poległym na misjach poza granicami kraju.

Miłośnicy jednośladów 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Centrum Szkolenie Wojsk Lądowych odwiedzili już kilka grobów poległych żołnierzy, które znajdują się w rejonie odpowiedzialności jednostki w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. 10 czerwca byli w Lusowie gdzie złożyli znicz na grobie por. Łukasza Kurowskiego. Następnie w Sulechowie wraz mamą z jego mamą zapalili znicz i złożyli hołd kpr. Hubertowi Kowalewskiemu. Natomiast w Międzyrzeczu przy pomniku poległych na misjach zapali znicze i uczcili pamięć o mł. chor. Jarosławie Maćkowiaku, sierż. Pawle Poświcie, sierż. Szymonie Sitarczuku oraz sierż. Rafale Nowakowskim - relacjonuje kpt. Marcin Misiak, oficer prasowy 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.


Żołnierze-motocykliści wyruszyli z Poznania rankiem i pokonali prawie 400 km by w ten sposób uczcić pamięć o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę służąc dla kraju w dalekich zakątkach świata na misjach wojskowych. To dla nas bardzo ważne by pielęgnować pamięć o naszych poległych kolegach - podsumowuje koordynator rajdu w 12 WBOT ppor. Sylwester Zugaj również uczestnik X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Do udziału w rajdzie zgłosiło się blisko 300 uczestników - żołnierzy, weteranów, pracowników resortu obrony narodowej ze wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych oraz przedstawiciele innych formacji mundurowych. Część główna rajdu będzie trwała do 29 czerwca 2020 roku. W tym czasie motocykliści ze zgłoszonych jednostek wojskowych będą odwiedzać groby swoich kolegów, żeby zapalić znicz i oddać hołd poległym żołnierzom - dodaje kpt. Misiak.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na drogach! Ostrzeżenie przed oblodzeniem także dla Poznania
4℃
0℃
Poziom opadów:
2.4 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro