Reklama
Reklama

Szpital w Wolicy przestanie być placówką jednoimienną. Pacjenci z koronawirusem będą leczeni w Poznaniu

fot. Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy Wolica k/Kalisza / FB
fot. Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy Wolica k/Kalisza / FB

1 lipca szpital w Wolicy przestanie być placówką jednoimienną.

Tego typu szpitale są wygaszane od 1 czerwca w związku ze słabnącą epidemią. W związku z sytuacją na południu Wielkopolski jakiś czas temu podjęto decyzję o utrzymywaniu dwóch placówek. Teraz szpital w Wolicy powróci do zadań wykonywanych przed pojawieniem się koronawirusa.

- Obecnie w obu szpitalach znajduje się 118 pacjentów na 526 dostępnych miejsc. Mamy łącznie około 400 łóżek wolnych, dlatego zapadła decyzja o przywróceniu szpitala w Wolicy do normalnego funkcjonowania. Do 1 lipca mamy duży zapas czasowy - tłumaczył wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. - W przypadku Wolicy nie będzie konieczności wykonywania prac rozbiórkowych w szpitalu, ponieważ chcemy, by placówka była gotowa na ewentualną kolejną falę, która może nastąpić w okresie jesiennym - dodał.

- Gdyby szpital w Wolicy realizował umowy z NFZ w normalnym trybie, otrzymywałby miesięcznie 1 392 461,05 zł., z czego niewiele ponad milion złotych stanowiłby ryczałt. W związku z przekształceniem placówki w Wolicy w szpital jednoprofilowy przeznaczony dla pacjentów z Covid-19 i podejrzeniem zakażenia Sars-Cov-2, za kwiecień placówka otrzymała prawie 1,8 mln zł, a za maj (120 łóżek) oszacowana kwota to około 2,5 mln zł. Szpital w Wolicy został umieszczony w wykazie od 20 kwietnia i początkowo dysponował 69 łóżkami. Od 1 maja liczba łóżek wzrosła do 120 - dodała dyrektor WOW NFZ Agnieszka Pachciarz.

Obecnie w całej Wielkopolsce hospitalizowane w związku z koronawirusem są 134 osoby. 4635 poddanych jest izolacji lub kwarantannie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro