Reklama

Morawiecki: w najbliższych dniach spodziewamy się wysokiego wzrostu zakażeń. Premier tłumaczy 100 proc. postojowego dla górników

fot. By Fot. Kancelaria Premiera - Expose premiera Mateusza Morawieckiego, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64854045
fot. By Fot. Kancelaria Premiera - Expose premiera Mateusza Morawieckiego, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64854045

We wtorek premier Mateusz Morawiecki udał się na Śląsk.

W tym regionie w ostatnich tygodniach notuje się najwięcej zakażeń koronawirusem. Szef rządu nie ukrywał, że w najbliższych dniach będzie podobnie. - W najbliższych dniach spodziewamy się jeszcze wysokiego wzrostu zakażeń na Śląsku - zadeklarował premier. cytowany przez rp.pl.

Morawiecki podkreślał, że w śląskich szpitalach wolnych pozostaje 60 proc. łóżek i 85 proc. respiratorów. Jego zdaniem sytuacja wkrótce zacznie się stabilizować.

Oburzenie wśród wielu Polaków wzbudziło wyjątkowe potraktowanie górników - w czasie wstrzymania wydobycia w kopalniach mogą oni liczyć na "postojowe" płatne w wysokości 100 proc. normalnych pensji. W przypadku pozostałych branż o takiej hojności nie było mowy.

- Ze względu na charakter pracy górników, ze względu na konieczność pracy, która daje nam możliwość podtrzymania systemu energetycznego całego kraju, zdecydowaliśmy się również na zastosowanie tzw. ochronnego, czyli płatności dla górników, którzy są w tym okresie przestoju, który jest okresem prewencyjnego postoju - tak to należy określić. Więc przyczyna główna jest przyczyną epidemiczną, nie jest przyczyną ekonomiczną, tak jak w przypadku postojowego, które występuje w innych częściach kraju i w wielu miejscach, w wielu zakładach pracy - tłumaczył tę decyzję premier Morawiecki.

Szef rządu podkreślał, że Śląsk "potrzebuje pomocy, potrzebuje uśmiechu" i zadeklarował, że odrzuca "najmniejsze nawet sygnały stygmatyzowania czy piętnowania".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
43.45 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro