Reklama
Reklama

Wykonawca wszedł na budowę Centrum Szyfrów Enigma

fot. UMP
fot. UMP

Ekspozycja ma być gotowa na początku 2021 roku.

Konsorcjum firm Atrem, Firma Budowlana Dota oraz New Amsterdam we wtorek przejęło plac budowy Centrum Szyfrów Enigma. Centrum powstanie na pierwszym piętrze Collegium Martineum UAM przy ulicy Święty Marcin. W ciągu najbliższych tygodni odbywać się tam będą prace przygotowawcze.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

- Zajmiemy się wygrodzeniem placu budowy i ciągów komunikacyjnych. Przeprowadzimy też małe roboty rozbiórkowe. Ale w pierwszej kolejności zadbamy o zachowanie bezpieczeństwa na terenie inwestycji - zaznacza Karol Czarniak, kierownik budowy.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, właściwe prace rozpoczną się na przełomie czerwca i lipca, tuż po wydaniu pozwolenia na budowę.

To właśnie przy skrzyżowaniu dzisiejszych ulicy Święty Marcin i Kościuszki przed wojną stał budynek, w którym znajdowało się m.in. biuro szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To tu pracowali Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy złamali kod Enigmy.

- Centrum Szyfrów Enigma będzie jedną z najnowocześniejszych placówek multimedialnych w Polsce. Punktem wyjścia będzie w nim poznański kurs szyfrów z 1929 roku, od którego zaczęła się historia złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej. Ale Centrum to nie tylko edukacja. Chcemy również upamiętnić dokonania naszych matematyków i budować lokalny patriotyzm łączący różne grupy społeczne. Poznań potrzebuje tej inwestycji, dlatego tym bardziej cieszy rozpoczęcie pierwszych prac, które przybliżają nas do planowanego na początek 2021 roku otwarcia - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Na terenie nowej poznańskiej atrakcji coś dla siebie znajdą dzieci, ale też dorośli. Będzie kurs szyfrowania, działająca replika Enigmy, odwzorowane wnętrze niemieckiego U-boota i wiele więcej.

Całość będzie kosztować około 30 mln złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
21.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro