Reklama
Reklama

Koronawirus zmniejszył liczbę mandatów wystawianych kierowcom. Ale częściej tracimy prawo jazdy

fot. policja

Policjanci ruchu drogowego od 1 lutego do 30 kwietnia wystawili nieco ponad milion mandatów. To o 41% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jak podaje money.pl, nie tylko mandatów wystawianych przez policjantów jest mniej. Fotoradary i kamery rejestrujące wykroczenia drogowe zanotowały o ponad 150 tysięcy mniej naruszeń niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

Mniej mandatów i zarejestrowanych wykroczeń to pokłosie izolacji społecznej, którą wprowadzono w marcu. Przez nią na ulicach pojawiało się zdecydowanie mniej samochodów. Dodatkowo policjanci nie prowadzili akcji ukierunkowanych na kontrolowanie kierujących. Mieli inne zadania związane z koronawirusem.

Gdzie w ciągu trzech miesięcy (od 1 lutego do 30 kwietnia 2020) wystawiono najwięcej mandatów? Poznań jest w czołówce. Numerem jeden jest KWP w Katowicach z blisko 105 000 mandatów, następnie jest KWP Bydgoszcz z ponad 94 000 mandatów i KSP Warszawa z 94 000 mandatów. KWP Poznań uplasowała się na czwartej pozycji z wynikiem prawie 91 000 mandatów. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku policjanci KWP Poznań wystawili prawie 168 000 mandatów. To więc około 46-procentowy spadek.

Izolacja sprawiła, że zmniejszyła się liczba wypadków, zabitych i rannych, a także nietrzeźwych kierowców. Niestety nie zmniejszyła się liczba osób przekraczających dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Tych przybyło i to znacznie, bo aż o około 24%. Dane obejmują jednak dłuższy okres - od stycznia do drugiej połowy maja. W 2020 roku prawo jazdy zatrzymano za to 21 500 osobom, a w analogicznym okresie ubiegłego roku 17 300 osobom.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
17℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
4.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro