W Poznaniu powstała druga generacja testu na koronawirusa. W całości z polskich składników
Podobnie jak w przypadku pierwszego testu, jest dziełem naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.
Miesiąc temu poznańscy naukowcy pokazali światu swój test na koronawirusa. Dziś chwalą się, że przygotowali test drugiej generacji. - Test MediPAN 2G jest rozwinięciem idei polskiego autorskiego testu opartego w całości na elementach produkowanych w Polsce przez lokalne firmy. Dzięki kooperacji między Instytutem oraz trzema polskimi przedsiębiorstwami - Medicofarma S.A., Future Synthesis Sp. z o.o. oraz A&A Biotechnology, możliwe jest wyprodukowanie testu, który w całości powstaje na terenie naszego kraju i może być stosowany jako podstawowy test typu qPCR w oznaczaniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - wyjaśnia Instytut.
Nowy test umożliwia wykrycie dwóch genów wirusa SARS-Cov-2, przez co jest pewny i łatwiejszy do interpretacji. - Dodatkowym atutem MediPAN 2G jest unikalny dwustopniowy system kontrolny pozwalający na równoczesną kontrolę zarówno jakości materiału pobranego od pacjenta (wymazu) jak i poprawności przygotowania materiału do testu. Jednocześnie zwiększenie możliwości w żaden sposób nie utrudnia i nie wydłuża procedury przygotowania testu czyniąc z niego potężne narzędzie diagnostyczne skrojone zgodnie z potrzebami użytkowników - dodaje.
Test otrzymał już pozytywną rekomendację Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny i ma też niezbędny certyfikat.