Reklama
Reklama

W Poznaniu powstała druga generacja testu na koronawirusa. W całości z polskich składników

fot. Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu
fot. Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu

Podobnie jak w przypadku pierwszego testu, jest dziełem naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Miesiąc temu poznańscy naukowcy pokazali światu swój test na koronawirusa. Dziś chwalą się, że przygotowali test drugiej generacji. - Test MediPAN 2G jest rozwinięciem idei polskiego autorskiego testu opartego w całości na elementach produkowanych w Polsce przez lokalne firmy. Dzięki kooperacji między Instytutem oraz trzema polskimi przedsiębiorstwami - Medicofarma S.A., Future Synthesis Sp. z o.o. oraz A&A Biotechnology, możliwe jest wyprodukowanie testu, który w całości powstaje na terenie naszego kraju i może być stosowany jako podstawowy test typu qPCR w oznaczaniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - wyjaśnia Instytut.

Nowy test umożliwia wykrycie dwóch genów wirusa SARS-Cov-2, przez co jest pewny i łatwiejszy do interpretacji. - Dodatkowym atutem MediPAN 2G jest unikalny dwustopniowy system kontrolny pozwalający na równoczesną kontrolę zarówno jakości materiału pobranego od pacjenta (wymazu) jak i poprawności przygotowania materiału do testu. Jednocześnie zwiększenie możliwości w żaden sposób nie utrudnia i nie wydłuża procedury przygotowania testu czyniąc z niego potężne narzędzie diagnostyczne skrojone zgodnie z potrzebami użytkowników - dodaje.

Test otrzymał już pozytywną rekomendację Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny i ma też niezbędny certyfikat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
9.62 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro