Reklama
Reklama

Arcybiskup Gądecki zachęca do odważniejszych wizyt w kościołach. "Nie tylko w niedzielę, ale i w dni powszednie"

fot. PAP/Łukasz Gągulski
fot. PAP/Łukasz Gągulski

Polski Kościół stara się wrócić do codzienności sprzed pandemii.

W środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zwiększenie limitu liczby osób, które mogą równocześnie przebywać w miejscach kultu religijnego. Jak tłumaczył szef rządu, ma to związek z przypadającą 18 maja setną rocznicą urodzin Jana Pawła II.

Swój apel w tej sprawie wystosował arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Jak przyznał, kościelne władze z radością przyjmują informację o zmniejszającym się zagrożeniu epidemicznym, a roztropne, choć trudne decyzje, pozwoliły ocalić wiele istnień.

- W tym kontekście bardzo ważna i potrzebna jest decyzja o kolejnych złagodzeniach obostrzeń, dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych, podobnie jak to ma miejsce w odniesieniu do innych dziedzin życia. Siła do walki z epidemią oraz siła przywracania zwyczajnej aktywności w naszym kraju, znajduje swoje źródło w sile ducha, a ta została nam dana w Jezusie Chrystusie - podkreślił metropolita poznański.

- Wobec zapowiedzianej wczoraj możliwości uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych większej liczby osób, zachęcam wszystkich wiernych, aby korzystali coraz odważniej z parafialnej posługi duszpasterskiej, zwłaszcza zaś, aby ci, którzy tego nie uczynili, przystępowali do sakramentu spowiedzi i Komunii świętej, jeszcze w czasie wielkanocnym. Aby zaspokoić głód eucharystyczny i głód Słowa Bożego, zachęcam do uczestnictwa w Mszy Świętej, nie tylko w niedzielę, ale i w dni powszednie, przy zachowaniu należytych środków bezpieczeństwa sanitarnego - dodał arcybiskup Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podziękował kapłanom za ich pracę w czasie epidemii i zaapelował o nowe inicjatywy duszpasterskie, "zwłaszcza do aktywności w ramach małych grup formacyjnych oraz cyklicznych spotkań katechetycznych, zgodnie ze wskazaniami poszczególnych biskupów diecezjalnych."

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro