Reklama

Poznańska grupa Speed nie zwalnia tempa. W tym roku już 425 osób straciło prawo jazdy

fot. Twitter/Andrzej Borowiak - archiwum
fot. Twitter/Andrzej Borowiak - archiwum

Mniejszy ruch drogowy nie oznacza, że policjanci z drogówki mają wolne.

Ze statystyk wynika, że główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Szczególnie niebezpieczne jest to dla niechronionych uczestników ruchu drogowego - w przypadku potrącenia pieszego każdy dodatkowy "kilometr" znacznie zmniejsza jego szanse na przeżycie.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie, zażywane leki - przypominają poznańscy policjanci.

Należy pamiętać, że na terenie naszego miasta i powiatu działa specjalna grupa Speed, której zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, także tym związanym z przekraczaniem prędkości. - Policjanci pełnią służbę z wykorzystaniem najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestratory, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z wizualizacją. Tylko w okresie od 01.01.2020 roku do 12.05.2020 rok poznańska drogówka zatrzymała 425 praw jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. To aż o 67 więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, a biorąc pod uwagę zmniejszony ruch na drogach jest to bardzo niepokojące - informuje komenda miejska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro