Reklama

Pierwszy, wojskowy punkt pobierania wymazów już działa. Kierowcy i pasażerowie mogą zbadać się metodą "drive-thru" (foto)

fot. DWOT
fot. DWOT

Punkt będzie dostępny w Krotoszynie do 6 maja. Później przeniesie się do Kalisza.

Próbki pobierają odpowiednio przygotowani do tego typu zadań żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz specjaliści z innych rodzajów sił zbrojnych a także pracownicy Stacji Sanitarno- Epidemiologicznych. Jak już informowaliśmy oficjalnego otwarcia Test&GO w Krotoszynie dokonał w poniedziałek wojewoda wielkopolski - Łukasz Mikołajczyk. Punkt do 6 maja będzie działał w Krotoszynie, później zostanie przeniesiony do Kalisza. Na badanie trzeba zarezerwować sobie około 15 minut.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

Gdy pojawiła się inicjatywa, by zbudować punkt TEST&GO, rozpoczęliśmy rekonesans. Wspólnie z wojewodą wielkopolskim, stwierdziliśmy, że krotoszyńskie targowisko będzie odpowiednim miejscem do przeprowadzania badań, ponieważ zależało nam na tym, by nie zakłócać funkcjonowania ruchu drogowego. Moi żołnierze w pełni wybudowali ten punkt. Z kolei w porozumieniu ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną ustaliliśmy procedury według których możemy pobierać wymazy. Mamy pełną infrastrukturę, która zabezpiecza funkcjonowanie personelu i pozwala oddzielić poszczególne strefy - mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na placu wymazowym wyznaczonych jest pięć stref: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Pobrane próbki przekazywane są do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym. Jeśli wynik będzie pozytywny, taka osoba zostanie poinformowana o tym telefonicznie przez pracownika sanepidu. Wynik będzie można sprawdzić także na stronie internetowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy pomocy kodu wydanego podczas badania - informuje ppor. Anna Jasińska, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej


Wymazy pobierane są od osób wcześniej wskazanych przez Sanepid (na wniosek wojewody). Aby poddać się badaniu, należy wypełnić ankietę oraz przejść kwalifikację. Próbka pobierana jest po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Do badania mogą zgłosić się także osoby z objawami koronawirusa -dodaje.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
8.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro