Reklama
Reklama

Na czas epidemii miasto przygotowało schronienie dla ofiar przemocy domowej

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Katherine Evans/freeimages.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Katherine Evans/freeimages.com

W odpowiednio przygotowanym i zaopatrzonym w środki ochrony osobistej miejscu można znaleźć bezpieczny nocleg oraz kompleksową i fachową pomoc w kryzysie.

Mamy już zorganizowane miejsce dla ofiar przemocy domowej - nie chciałbym podawać adresu, ale też chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że takie miejsce powstało - informował w poniedziałek Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Wsparcia udzielać będą specjaliści posiadający wieloletnie doświadczenie i fachową wiedzę w zakresie rozwiązywania problemów wynikających z przemocy i krzywdzenia.

W przeznaczonym do tego celu budynku przygotowano w pełni wyposażone pokoje wraz z możliwością skorzystania z wyżywienia. Budynek jest zaopatrzony w środki ochrony indywidualnej oraz płyny do dezynfekcji pomieszczeń, pościeli i rąk.

Takie miejsce jest niezwykle potrzebne zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, kiedy osoby dotknięte przemocą domową często nie mogą uciec od swoich prześladowców - podkreśla Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. Dzięki realizacji projektu otrzymają niezbędną pomoc niezależnie od pory dnia i godziny - dodaje.


Aby uzyskać pomoc, wystarczy zadzwonić do Punktu Interwencji Kryzysowej (PIK) - telefon działa przez całą dobę: 61835 48 65, 61 835 48 66, lub wysłać SMS pod numer 516 183 943. Można też wysłać mail na adres: [email protected] lub zgłosić się osobiście (Poznań, ul. Niedziałkowskiego 30).

Przy każdym telefonie, SMS-ie rozmowie lub mailu, pracownik Punktu Interwencji Kryzysowej oceni sytuację, zdefiniuje zagrożenie i udzieli wsparcia psychologicznego oraz wskaże adres miejsca schronienia - informują miejscy urzędnicy.

Projekt na zlecenie Miasta Poznania realizuje Fundacja "Dziecko w Centrum". To ona zatrudnia specjalistów do spraw wsparcia w kryzysie, którzy przez całą dobę będą pod telefonem, by nieść pomoc. Gdy tylko będzie taka potrzeba, specjalista przyjedzie do miejsca schronienia, by zaopiekować się osobą, która tam trafiła. Jeśli trzeba będzie zawiadomić policję, prokuraturę lub inne służby - zrobi to, udzielając każdego potrzebnego wsparcia. Jeśli będzie to konieczne, pojedzie również do szpitala z osobą poszkodowaną. Specjalista ustali też plan wsparcia dla osoby krzywdzonej, pomoże w uruchomieniu procedury "Niebieskiej Karty" - dodają.

W realizację programu zaangażowane są również: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej, komenda miejska policji, straż miejska i Wydział Oświaty UMP. Pilotaż koordynuje Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
19.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro