Reklama

W Wielkopolsce pojawi się 8 nowych karetek wymazowych. Pobiorą próbki do badań na koronawirusa

Wtorkowa narada | fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
Wtorkowa narada | fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

W Wielkopolsce pojawi się 8 nowych karetek wymazowych.

Do tej pory do pobierania materiału do testów na obecność koronawirusa służyło 14 pojazdów. Jeszcze w tym tygodniu ta liczba wzrośnie do 22, ale nowe "wymazówki" skupią się na pensjonariuszach i pracownikach domów pomocy społecznej.

Taką decyzję podjęto po wtorkowej naradzie wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka z pułkownikiem Rafałem Miernikiem, dowódcą 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pojazdy zostaną uruchomione w ramach wydzielanych z sił zbrojnych - decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka - Zespołów Interwencji Kryzysowej.

W Wielkopolsce mamy 68 DPS-ów i ich filii. Przebywa w nich razem ok. 6200 pensjonariuszy, do tego należy doliczyć prawie 4300 pracowników. Tego typu placówki to jedne z największych ognisk koronawirusa w całym kraju.

- Nowe karetki z medykami pobierającymi wymazy na obecność koronawirusa dedykowane będą mieszkańcom, nowym pensjonariuszom oraz personelowi domów pomocy społecznej - ze szczególnym uwzględnieniem placówek ze zmianowym trybem pracy. A wszystko po to, by najbardziej zagrożone koronawirusem grupy badać jeszcze sprawniej i prewencyjnie - powiedział wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro