Reklama
Reklama

Na trasie Poznań - Gniezno powstają dwa nowoczesne dworce kolejowe

fot. PKP

Będzie można z nich korzystać w Pobiedziskach Letnisku oraz Biskupicach Wielkopolskich.

Jak zapewniają Polskie Koleje Państwowe, prace na budowach dworców są bardzo zaawansowane. - Wykonano fundamenty budynków wraz z ich izolacją termiczną oraz przeciwwilgociową, a także prace konstrukcyjne związane ze wzniesieniem konstrukcji dworców oraz stalowej wiaty. Zakończono prace przy pokryciu dachowym oraz budowę ścianek działowych. Zaawansowane są również roboty związane z wykonaniem przyłączy do budynków. W najbliższym czasie rozpoczną się prace związane z montażem urządzeń oraz roboty wykończeniowe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsi podróżni skorzystają z tych nowoczesnych dworców na przełomie lata i jesieni tego roku - wyjaśniają PKP.

Będą to tzw. innowacyjne dworce systemowe, które powstają w rejonie węzłów przesiadkowych. - Budynki posiadają prostą formę architektoniczną. Zasadniczo składają się z wiaty, pod którą zlokalizowano dwa minipawilony mieszczące części pasażerską oraz komercyjną. Dominantą nowych budynków dworcowych jest wieża zegarowa. W części pasażerskiej będą mieściły się niewielka poczekalnia oraz ogólnodostępne toalety. Pod wiatą, na obu jej końcach, zlokalizowano stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy rowerów.

W obiektach znajdą się rozwiązania przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami - nie będzie barier architektonicznych, pojawi się także alfabet Braille'a. Zamontowane tu zostaną m.in. monitoring, a także tablice informujące o odjazdach i pociągów. Dworce będą też proekologiczne. - Na dachu budynków zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 KWp, która wytworzy około 2700 kWh energii, co przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 2500 kg/rok (na każdym z dworców). To mniej więcej tyle dwutlenku węgla, ile przez cały rok pochłania około 500 drzew sporych rozmiarów - dodaje. Nie zabraknie tu nowej zieleni w otoczeniu budynków, a także niezbędnej infrastruktury.

Koszt każdego z nowych dworców to około 4,5 mln złotych. Inwestycje są finansowane ze środków unijnych. PKP do 2023 roku chce zmodernizować lub wybudować 13 dworców w Wielkopolsce. Dworce Garbary i Dworzec Zachodni w naszym mieście już doczekały się modernizacji. W kwietniu ogłoszono natomiast przetargi na wybór wykonawcy prac na dworcach Kobylnica, Palędzie i Trzemeszno.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Na ulicach miejscami może być ślisko!
4℃
-3℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
38.02 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro