Reklama
Reklama

Nie tylko Poznań nie otworzy przedszkoli 6 maja

Zdjęcie ilustracyjne | fot. UM Poznań
Zdjęcie ilustracyjne | fot. UM Poznań

Podobną decyzję podjął w czwartek wójt Tarnowa Podgórnego, a także prezydent Gniezna.

- Przeanalizowano bardzo wnikliwie wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, biorąc pod uwagę zarówno deklaracje rodziców o potencjalnym zainteresowaniu takim rozwiązaniem, jak i warunki kadrowe i przestrzenne w każdej z placówek. Po wysłuchaniu wszystkich opinii wójt zadecydował, że w trosce o bezpieczeństwo dzieci i rodziców, a także dbając o pracowników placówek wszystkie przedszkola pozostaną zamknięte - wyjaśnia Agnieszka Rzeźnik z Urzędu Gminy Tarnowo Podgórne.

Władze gminy zdają sobie sprawę, że taka decyzja może być utrudnieniem dla części mieszkańców, ale ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa jest duże. Decyzja o ewentualnym otwarciu placówek zostanie podana z wyprzedzeniem. - Tak, aby zarówno placówki, jak i rodzice mogli się do tego odpowiednio przygotować. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że zamknięte pozostaną również przedszkola publiczne, prowadzone przez podmioty prywatne. W przypadku żłobków, które w gminie prowadzą wyłącznie podmioty prywatne, każdy z nich podejmie decyzję autonomicznie - dodaje.

Zamknięte będą też żłobki i przedszkola w Gnieźnie. - Powodem tej decyzji jest przerzucenie całkowitej odpowiedzialności za jej ewentualne, negatywne konsekwencje na samorządy przy jednoczesnym braku jakichkolwiek regulacji prawnych ze strony rządowej, ogólnikowe wytyczne niedające konkretnych rozwiązań, a także wysoki odsetek liczby zarażonych koronawirusem na terenie powiatu gnieźnieńskiego, w tym również dzieci - wyjaśnia Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Przypomnijmy, że w środę wieczorem decyzję o tym, by nie otwierać żłobków i przedszkoli od 6 maja podjęli urzędnicy w Poznaniu. Piszemy o tym TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogoda wciąż może być niebezpieczna. Oto najnowsze informacje!
22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.29 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro