Reklama
Reklama

Magistrat nie wstrzyma finansowania sportu: 4,2 miliona dla klubów i 1 milion na stypendia dla sportowców

fot. Enea Energetyk Poznań
fot. Enea Energetyk Poznań

Pandemia koronawirusa oznacza problemy finansowa dla wielu klubów sportowych.

Enea AZS Poznań, Enea Energetyk Poznań, Biofarm Basket Poznań, Warta Poznań oraz inne zespoły startujące w ligach hokejowych czy rugby mogą liczyć na środki, będące zwykle bardzo ważną częścią budżetu. W sumie w sezonie 2019/20 Poznań miał wydać na ten cel 4,2 mln złotych, a umowy powinny być rozliczone do końca czerwca.

Sytuacja poszczególnych drużyn jest różna. Sporty halowe zakończyły już rozgrywki i na pewno do nich nie wrócą, ale Warta czy zespoły hokejowe mają przed sobą jeszcze sporo spotkań. W tej sytuacji pojawia się pytanie o to co z miejską dotacją.

- Klub musi przedstawić nam swoje stanowisko w formie oświadczenia - na jakim etapie zakończył rozgrywki, jakie poniósł koszty i jakie środki ewentualnie nie zostały wykorzystane. Wówczas indywidualnie proponujemy każdemu klubowi, że konkretne zadanie można przedłużyć. Jeśli klub wystartuje w rozgrywkach, wtedy jest szansa, że nie będą zwracać środków. Jeśli klub wyrazi wolę zwrotu, wtedy w formie nowego zadania, od nowego sezonu, te środki zostaną uruchomione. One po prostu wrócą do puli wydziału na zadanie związane z grami zespołowymi - tłumaczyła w rozmowie z telewizją WTK dr Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu poznańskiego urzędu miasta.

Przedstawicielka magistratu zapewniła, że w budżecie są zarezerwowane środki na sezon 2020/21 i na ten moment nie ma zagrożenia dla ich uruchomienia. Kluby nie mogą jednak liczyć jedynie na pomoc miasta - warunkiem przyznania środków jest m.in. uzyskanie określonej części budżetu z innych źródeł.

Poznań wydaje ponadto około miliona złotych na stypendia dla najzdolniejszych sportowców, odnoszących sukcesy krajowe i międzynarodowe. Obecnie jednak lekkoatleci czy pływacy nie mogą startować w zawodach, a co za tym idzie osiągać wyników gwarantujących im stypendium również w kolejnym roku. Ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, ale dr Bąk będzie sugerować kapitule sportowej, zajmującej się przyznawaniem środków, żeby w takiej sytuacji stypendia zostały przedłużone na rok 2021. Wtedy mają odbyć się m.in. igrzyska w Tokio.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
23℃
12℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
12.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro