Reklama
Reklama

W Zoo ma powstać biogazownia. Podpisano umowę na stworzenie koncepcji

fot. ZOO Poznań
fot. ZOO Poznań

Na terenie Nowego Zoo ma powstać biogazownia.

O tych planach mówiło się od pewnego czasu, a teraz miasto zawarło umowę na opracowanie wielowariantowej koncepcji budowy takiego obiektu. Będzie ona realizowana przez firmę BIOWATT S.A. we współpracy z Oddziałem Miejskiego Energetyka, który ze strony Miasta będzie sprawował nadzór merytoryczny nad wykonaniem dokumentacji.

Docelowo biogazownia o mocy co najmniej 250 kW ma zostać wykonana w standardzie obiegu zamkniętego, wykorzystując substraty pochodzące z terenu ogrodu zoologicznego, tj. odchody zwierzęce i roślinne.

- Całość odpadów zielonych oraz odchodów zwierzęcych, byłaby poddawana procesowi fermentacji metanowej. Otrzymany biogaz, po odpowiednim oczyszczeniu, byłby wykorzystywany do napędzania silników gazowych. Powstała w ten sposób energia elektryczna zasilałaby obiekty znajdujące się na terenie ogrodu zoologicznego, a powstające w kogeneracji ciepło mogłoby zostać wykorzystane do ogrzewania budynku słoniarni i innych pawilonów - wyjaśnia urząd miasta.

W zoo żyje ok. 2500 zwierząt, produkujących codziennie wiele ton bioodpadów. Oprócz wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, produkty powstałe w procesie można wykorzystać jako nawóz oraz karmę dla owadów paszowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
2.8 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro