Reklama
Reklama

70 zespołów naukowych pracuje nad szczepionką na koronawirusa na całym świecie. Pierwsze pozytywne zakończenie badań klinicznych

fot. Dimitri Houtteman, Pixabay
fot. Dimitri Houtteman, Pixabay

Najwcześniej na wiosnę 2021 r. należy spodziewać się pojawienia na rynku szczepionki przeciwko koronawirusowi - twierdzi w poniedziałek hiszpański dziennik "El Mundo".

Wydawana w Madrycie gazeta zauważa, że nad szczepionką przeciwko infekcji SARS-CoV-2 pracuje obecnie na całym świecie ponad 70 zespołów naukowych.

"El Mundo" odnotowuje, że potrzeba pokonania pandemii wyzwoliła niespotykane dotychczas w historii działania i tempo pracy nad opracowaniem szczepionki. Zaznacza, że jeśli w ciągu najbliższego roku powstanie tego typu preparat, będzie to rekord czasu prac nad opracowaniem szczepionki. Przypomina, że średnio działania naukowców nad tego typu preparatami prowadzone są przez 10 lat.

Dziennik podkreśla, że dotychczas tylko pięciu zespołom naukowym udało się rozpocząć badania z udziałem ludzi nad szczepionką przeciwko zakażeniu koronawirusem. Przypomina, że w ostatnim tygodniu zielone światło na badania kliniczne dostała wspólna ekipa naukowa niemieckiej firmy BioNTech i amerykańskiego koncernu Pfizer.

Wśród czterech pozostałych zespołów pracujących nad szczepionką jest, jak wylicza gazeta, chińska spółka CanSino Biologics, która współpracuje z medyczną akademią wojskową armii ChRL, a także Instytut Jennera na angielskim Uniwersytecie Oksfordzkim i dwie grupy naukowe z USA. Pierwsza bazuje na współpracy firmy Moderna Therapeutics z Krajowym Instytutem Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), a druga opiera się na kooperacji spółki Inovio Pharmaceuticals oraz Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

"El Mundo" odnotowuje, że dotychczas najbardziej zaawansowana w pracach nad szczepionką przeciwko zakażeniu SARS-CoV-2 jest ekipa z Chin. Zespół ten, jako jedyny, pozytywnie przeszedł już pierwszą fazę testów klinicznych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro