Bezrobocie a koronawirusa: w Poznaniu jeszcze nie widać skutków pandemii
Są nowe dane dotyczące bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2020 roku.
Marzec był pierwszym miesiącem, w którym mierzyliśmy się w naszym kraju z pandemią koronawirusa. To też pierwszy miesiąc, w którym zaczęły się pojawiać skutki epidemii w postaci zamykanych sklepów czy restauracji. Główny Urząd Statystyczny właśnie opublikował najświeższe dane dotyczące bezrobocia w kraju. Dotyczą właśnie marca.
Okazuje się, że w marcu sytuacja na rynku pracy nie była tak zła, jak się spodziewano. W całym kraju stopa bezrobocia wyniosła 5,4% i tym samym była o 0,1 % niższa niż w lutym. Jak sytuacja wyglądała w Wielkopolsce? W województwie stopa bezrobocia zarówno w lutym, jak i w marcu wyniosła tyle samo - 3,1%. W marcu sytuacja poprawiła się względem lutego w podregionach pilskim (spadek z 5,3% do 5,2%) i konińskim (spadek z 5,4% do 5,3%). Nieznacznie zmniejszyła się też liczba bezrobotnych w podregionie leszczyńskim (stopa bezrobocia pozostała taka sama, ale zarejestrowanych bezrobotnych było tu w marcu nieco mniej niż w lutym).
W przypadku podregionów miasto Poznań, kaliskiego i poznańskiego bezrobocie w marcu było na takim samym poziomie jak w lutym i wynosiło odpowiednio 1,2%, 3,1% oraz 2,1%. W tych podregionach nieznacznie wzrosła natomiast liczba zarejestrowanych bezrobotnych - o około 100 osób w każdym, co nie przełożyło się na wzrost stopy bezrobocia.
Według specjalistów, niestety nie ma powodów do radości. W Polsce system zatrudnienia obejmuje okres wypowiedzenia, a to oznacza, że pracownicy otrzymali wypowiedzenia lub będą je otrzymywać w najbliższym czasie. To dane za maj mają być kluczowe, a poznamy je dopiero pod koniec czerwca. Już teraz widać natomiast, że znacząco spadło zapotrzebowanie na nowych pracowników - liczba ofert w ciągu miesiąca zmniejszyła się o ponad 1/3.
Najpopularniejsze komentarze