Walka nie tylko z koronawirusem. Rusza obowiązkowa deratyzacja
Za kilka dni rozpocznie się obowiązkowa deratyzacja.
W Poznaniu odszczurzanie jest obowiązkowe od 1998 roku. Celem akcji jest zapobieganie powstawaniu chorób zakaźnych przenoszonych na ludzi oraz zwierzęta przez szczury i myszy. Na przeprowadzenie akcji właściciele nieruchomości mają zawsze około dwóch tygodni. W tym roku termin wyznaczono na 2 - 15 maja.
- Deratyzacją należy objąć zabudowę mieszkaniową wielorodzinną oraz miejsca najbardziej narażone bytowaniem gryzoni, w tym: lokale gastronomiczne; obiekty handlowe branży spożywczej; targowiska i giełdy rolno-spożywcze; magazyny żywności; gospodarstwa rolne i hodowlane; zakłady przetwórstwa żywności; szpitale, hotele, internaty, domy akademickie i bursy; obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie; wolno stojące komórki i pomieszczenia gospodarcze przynależne do zabudowy wielolokalowej; miejsca zbierania odpadów w zabudowie wielolokalowej; obiekty, w których prowadzona jest działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów; schronisko dla zwierząt; ogród zoologiczny - przypomina urząd miasta.
Do zwalczania gryzoni należy używać wyłącznie preparatów ogólnodostępnych zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia lub posiadających atest Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.
Zarządcy nieruchomości muszą pamiętać ponadto m.in. o usunięciu uszkodzeń, które mogą służyć gryzoniom jako wejścia do nieruchomości czy odpadów, które są ich pożywieniem. Trzeba również pamiętać o wyłożeniu w miejscach wyłożenia trutek napisów ostrzegających przed niebezpieczeństwem zatrucia ludzi i zwierząt.