Reklama
Reklama

Lasy ponownie otwarte, ale i tak trzeba w nich uważać

fot. Maciej Pawłowski / Lasy Państwowe
fot. Maciej Pawłowski / Lasy Państwowe

Nie tylko ze względu na pandemię koronawirusa, ale też ze względu na suszę, z którą mamy obecnie do czynienia.

Od poniedziałku Polacy ponownie mogą korzystać z lasów i parków w celach rekreacyjnych. Oznacza to, że można tu biegać, jeździć na rowerze czy po prostu spacerować. Dotyczy zarówno lasów miejskich, jak i państwowych, a także parków narodowych. Wciąż nie można jednak korzystać z infrastruktury turystycznej - wiat, miejsc biwakowych, siłowni leśnych, tarasów widokowych czy placów zabaw. - Wyłączone z użytkowania obiekty będą odpowiednio oznaczone przez leśników taśmą lub w inny sposób, ale niezależnie od tego stosujmy się do generalnego zakazu korzystania z takich miejsc i urządzeń. Otwarte i dostępne będę natomiast leśne parkingi i miejsca postojowe - informują Lasy Państwowe.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Warto pamiętać, że choć w lesie i parku maseczki mieć nie musimy, musimy jej używać na leśnym parkingu czy miejscu postojowym. Konieczne jest także zachowanie odpowiedniej odległości od innych osób. - Prosimy, bądźcie odpowiedzialni po prostu, nie tylko wtedy, gdy wymagają tego przepisy - w trosce o zdrowie własne, bliskich i innych osób, a także by odciążyć zaangażowany bezpośrednio w walkę z epidemią personel medyczny - apelują leśnicy.

Ale leśnicy apelują nie tylko o to. W lasach na przeważającym obszarze kraju mamy obecnie najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Wszystko przez suszę. - Od początku 2020 roku do 20 kwietnia w całej Polsce wybuchło blisko 2700 pożarów lasów, z czego nieco ponad 600 w Lasach Państwowych. W marcu i kwietniu pożarów lasów było więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, który też stał pod znakiem suszy - tłumaczą.

Obecnie nie grozi nam wprowadzenie zakazu wstępu do lasów ze względu na zagrożenie pożarowe, ale sytuacja może się zmienić. - Taki zakaz trzeba wprowadzić, gdy w danej okolicy wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 rano przez pięć kolejnych dni wynosi mniej niż 10 proc. W praktyce są to rzadkie sytuacje ze względu na zmieniające się dynamicznie warunki pogodowe. Mimo to przy obecnej suszy nie można tego wykluczyć.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
30.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro