Reklama
Reklama

LIDL: kobiety w ciąży mają pierwszeństwo przy kasie, ale nie w kolejce do sklepu. "Znajoma stała 40 minut"

fot. Eva Serna/freeimages.com
fot. Eva Serna/freeimages.com

O sprawie poinformował jeden z naszych czytelników.

Znajoma pana Wojciecha, będąca w 5. miesiącu ciąży, udała się do sklepu sieci LIDL na poznańskich Jeżycach. Przed lokalem zlokalizowanym pomiędzy ulicami Mylną i Kościelną stała już spora kolejka.

- Dlatego moja znajoma zapytała się ochroniarza czy zgodnie z polityką LIDL kobiety w ciąży mogą być obsłużone bez kolejki i wpuszczone z pierwszeństwem. Jakież było jej zdziwienie, gdy okazało się, że Pan ochroniarz poszedł się skonsultować i po powrocie zakomunikował, że ma pierwszeństwo, ale przy kasie, a nie w kolejce do sklepu i ma stać w niej przez najbliższe 40 min (kolejki są spore i zaczynają się czasem na Kościelnej). Okazało się, że polityka dla kobiet w ciąży nie jest przewidziana na wypadek kolejek przed sklepem, a jedynie kolejek przy kasie - pisał na adres [email protected] pan Wojciech.

Rzeczywiście, sieć udostępnia kasy pierwszeństwa określonym grupom społecznym (m.in. kobietom w ciąży, pracownikom służby zdrowia i wolontariuszom), ale zalecenie obejmuje wyłącznie sytuację dotyczącą kolejek w sklepie. Tymczasem w obecnej sytuacji znacznie łatwiej o długie oczekiwanie przed drzwiami wejściowymi, niż w okolicy kas.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy biuro prasowe sieci LIDL czekamy na odpowiedź.

Apelujemy ponadto do wszystkich osób robiących zakupy, żeby zwrócić szczególną uwagę na kobiety w ciąży, osoby starsze czy niepełnosprawne. Przepuszczenie ich w kolejce nie powinno być dla większości z nas dużym kłopotem, a im znacznie ułatwi życie. Nie wszystkie sprawy muszą być załatwiane odgórnymi nakazami, zwykle wystarczy minimalna chociaż wrażliwość społeczna.

Aktualizacja

Sieć LIDL przesłała do naszej redakcji swoje stanowisko:

Misją społeczną Lidl Polska jest obecnie zapewnienie żywności Polakom. Jako społecznie odpowiedzialna firma przyjęliśmy sobie za cel nieprzerwany dostęp do sklepów naszej sieci oraz tym samym produktów spożywczych. Wprowadziliśmy procedury, które mają na celu zabezpieczyć pracę naszych centrów dystrybucyjnych oraz sklepów. Dzięki bliskiej współpracy z dostawcami sklepy Lidl Polska mogą być zatowarowywane na bieżąco.

Obecna sytuacja niesie wiele wyzwań związanych z obsługą klienta. Z myślą o zwiększeniu komfortu dokonywania zakupów w sklepach naszej sieci z kas pierwszeństwa mogą korzystać osoby z niepełnosprawnością, kobiety w ciąży, a także wolontariusze, pracownicy służby zdrowia np. lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni oraz przedstawiciele służb mundurowych - wszyscy, którzy są zaangażowani w walkę z COVID-19. Udogodnienia dotyczą wyłącznie obsługi przy kasie fiskalnej - możliwości skorzystania z kasy pierwszeństwa.

Jako firma, nie dysponujemy narzędziami, które pozwalałyby na reagowanie na sytuację przed sklepem. W sytuacji, jak ta opisana, zachęcamy do dialogu z innymi klientami oczekującymi w kolejce przed sklepem - dobrą praktyką życia społecznego jest ustępowanie pierwszeństwa m.in. kobietom w ciąży i seniorom.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro