Święcenie ziół w kościołach
Wiązanki ziół można było w piątek kupić przed poznańskimi kościołami. W święto Matki Boskiej Zielnej tradycyjnie już w kościele katolickim święcono zioła. Te, zgodnie z wierzeniami, mają zapewnić domownikom pomyślność i chronić przed chorobami.
W dzień Wniebowstąpienia Matki Boskiej w kościołach świeci się kwiaty. - Według przekazów ustnych apostołowie znaleźli bukiet kwiatów w miejscu gdzie spoczywało ciało Marii, które zostało wzięte do nieba - mówi ks. Piotr Garstecki.
Tradycja przetrwała do dziś. Pani Maria Duda przygotowała swój bukiet. Zgodnie ze zwyczajem wplotła w niego kłosy zbóż i zioła. Dawniej bukiety przynoszono do domu. Według wierzeń chroniły domowników przed złem. Zioła podawano chorym, a ziarna z poświęconych kłosów na wiosnę wsadzano w ziemie. Część tradycji przetrwała do dziś. - Szukamy w domu figurki Matki Boskiej, albo obrazka, wkładamy te zioła do wazonu przy Maryi i modlimy się - mówi Maria Duda.
Na wsi święto Matki Boski Zielnej kończy czas żniw. Rolnicy wieńcami z kłosów zbóż dziękowali Bogu za urodzaj i plony. - To wszystko co zebrane w wieńcu czy w bukiecie było oznaką podziękowania- opowiada Witold Przewoźny, etnograf.
W Polsce święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) jest dniem wolnym od pracy. W Kościele obchodzone jest od V wieku.