Reklama
Reklama

Radni będą w piątek opiniować projekty uchwał w sprawie podwyżek cen biletów ZTM

fot. ZTM
fot. ZTM

Podwyżka zdaje się być przesądzona.

Zmiany mają wejść w życie 1 lipca. Na piątkowym posiedzeniu Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej jej członkowie będą opiniować trzy projekty uchwał w tej sprawie. Pierwszy to propozycja urzędników, drugi radnego niezrzeszonego Pawła Sowy, a trzeci radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Propozycję miasta szeroko opisywaliśmy TUTAJ. Zakłada ona m.in. podniesienie opłat za Bilet Metropolitalny na miesiąc w strefie A z 99 zł do 119 złotych. Ci którzy nie płacą podatków w Poznaniu lub gminach objętych porozumieniem zapłacą jeszcze więcej - 149 złotych. Wzrosnąć mają ceny biletów dla seniorów. Dziś za cały rok płacą 50 złotych, a mają płacić 99 złotych. Więcej będziemy też płacić korzystając z tPortmonetki. Od 1 lipca 2020 r. stawka za pierwszy przystanek ma wynosić 0,72 zł, za drugi i trzeci 0,60 zł, a za czwarty i piąty 0,40 zł. Zmian jest więcej.

Radny Paweł Sowa proponuje, by podwyżki ominęły osoby płacące podatki w Poznaniu i gminach objętych porozumieniem. Proponuje wprowadzenie "Taryfy Poznańskiej". Radny uważa, że osoby korzystające np. z biletu metropolitalnego powinny wciąż płacić tyle samo za bilet miesięczny - czyli 99 złotych. Ci, którzy płacą podatki w innym mieście, powinni natomiast płacić więcej, a więc 149 złotych (tyle, ile proponuje miasto po podwyżce). Radny nie chce też podwyżki opłat za korzystanie z tPortmonetki, czy podnoszenia ceny biletów dla seniorów.

Radni PiS natomiast zaproponowali, by w centrum Poznania korzystanie z komunikacji miejskiej było bezpłatne. Radni tłumaczą, że od kwietnia kierowcy będą płacić znacznie więcej za parkowanie w centrum Poznania ze względu na nowy cennik w Strefie Płatnego Parkowania. Bezpłatna komunikacja w tym rejonie miałaby zachęcić do pozostawienia aut w garażach i udania się do centrum transportem zbiorowym. Równocześnie radni PiS proponują, by nie podnosić opłat za przejazdy dla osób płacących podatki w Poznaniu i gminach objętych porozumieniem.

W piątek radni komisji będą jedynie opiniować projekty uchwał. Kluczowa dyskusja w tej sprawie odbędzie się na najbliższej sesji Rady Miasta już w najbliższy wtorek, 10 marca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
27.60 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro