Pawilon rozpoczyna nowy sezon. "Stał się areną spotkań kulturalnych, filmowych, muzycznych i warsztatowych"
Hasłem, wokół którego krążyć będzie tegoroczny program, jest "Nowe życie".
5 marca w Pawilonie znanym wcześniej jako Nowa Gazownia rozpocznie się nowy sezon. Budynek przy ulicy Ewangelickiej 1 jest miejscem dedykowanym spotkaniom, warsztatom, projekcjom filmowym, spektaklom i innym działaniom performatywnym.
Bardzo się cieszę, że Pawilon stał się areną spotkań kulturalnych, filmowych, muzycznych i warsztatowych, tak chętnie odwiedzaną przez poznaniaków. Kiedy dwa lata temu wdrażaliśmy koncepcję tego miejsca, chcieliśmy, żeby była to przestrzeń służąca młodym twórcom. Enklawa, gdzie będą mogli bez ingerencji z zewnątrz tworzyć i prezentować swoją sztukę. Teraz, z perspektywy czasu, myślę, że udało się to w 100 procentach - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Tegoroczny program stanie się platformą przyglądania się i badania procesów przekształcania i wytwarzania "Nowego życia" w znaczeniu nowych form wspólnotowości, relacji ze środowiskiem oraz przestrzenią: od skali mikro do makro. Zastanowimy się nad tym, jak postrzegać współczesność w obliczu pojawiającej się na horyzoncie katastrofy cywilizacyjnej, politycznej i klimatycznej - zaznacza Andrzej Pakula, kurator Pawilonu.
Dyskusję o "Nowym życiu" w Pawilonie rozpocznie (5 marca) wykład Bartosza Mroczkowskiego "Żywa materia/ żywa wspólnota". Autor opowie o tym co łączy plastik i społeczeństwa jutra. Kolejnego dnia (6 marca) organizatorzy zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego "Present perfect", w reż. Shengze Zhu, zwycięzcy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie. Obraz przedstawia życie chińskiej wspólnoty, która udostępnia swoje życie w transmisjach na żywo, nie bacząc na cyber-cenzurę.
Program wszystkich wydarzeń można znaleźć tutaj.