Reklama
Reklama

Stary dworzec Poznań Główny ma przejść modernizację do końca 2023 roku: będzie nowy projekt, który "pokochają poznaniacy"

Taką wizualizację pokazywała kilka lat temu firma Trigranit odpowiedzialna za budowę nowego dworca | fot. Trigranit
Taką wizualizację pokazywała kilka lat temu firma Trigranit odpowiedzialna za budowę nowego dworca | fot. Trigranit

Na środowym spotkaniu podpisano list intencyjny w sprawie współpracy zakładającej przebudowę starego Poznania Głównego.

Temat starego dworca kolejowego w Poznaniu jest przywoływany co jakiś czas, ale jak dotąd w temacie przywrócenia obsługi pasażerów w tym miejscu nie udało się nic zrobić. Na początku ubiegłego roku PKP SA wybrały firmę, która miała zaprojektować nowy dworzec, a następnie pełnić nadzór autorski nad realizacją prac budowlanych. W przetargu wygrała firma Pas Projekt, a umowa opiewała na 1,77 mln złotych netto. Zakładano wówczas, że stary budynek dworca zostanie wyburzony, a w jego miejscu stanie zupełnie nowy dworzec. Już wtedy informowano, że budowa może potrwać 2,5 roku, ale nie podawano szczegółowych terminów.

Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz, wojewody Łukasza Mikołajczaka, a także Jacka Jaśkowiaka i członków zarządu PKP SA. Podpisano list intencyjny w sprawie współpracy przy modernizacji starego Poznania Głównego. Jak mówiła na spotkaniu z dziennikarzami Jadwiga Emilewicz z PiS, powstanie nowy projekt modernizacji dworca, który "pokochają poznaniacy". Minister Rozwoju przyznała, że ponieważ w trakcie kampanii wyborczej wytykano jej, że jest "spadochroniarzem" (startowała w Poznaniu, choć nie pochodzi z naszego miasta), jeszcze bardziej bierze sobie do serca kwestię wypełnienia obietnic wyborczych. A jedną z nich była kwestia rozwiązania problemu starego Poznania Głównego.

Jakie są konkrety? Kolejnym krokiem po podpisaniu listu intencyjnego będzie podpisanie porozumienia, które określi szczegółowe warunki współpracy między stronami w ramach planowanych inwestycji. Wiadomo, że przebudowa dworca ma być finansowana ze środków unijnych. PKP SA chce zmodernizować dworzec, a miasto chce zintegrować przystanki komunikacji miejskiej z dworcem autobusowym tak, by powstał tu duży węzeł komunikacyjny. W połowie roku ma się rozpocząć procedura wyboru pracowni architektonicznej (w formule dialogu konkurencyjnego) odpowiadającej za inwestycję. Ma to być pracownia z dużym doświadczeniem w dużych projektach infrastrukturalno-urbanistycznych.

Z najnowszych informacji wynika, że modernizacja dworca ma się zakończyć w 2023 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro