Reklama
Reklama

Odkrycia na placu Kolegiackim: odsłonięto mur kolegiaty, znaleziono medalion z modlitwą

fot. UMP

Na placu Kolegiackim wciąż pracują archeolodzy.

Trwa wielka przebudowa placu Kolegiackiego. Teren jest bardzo interesujący dla archeologów, dlatego nadzorują oni prace. Jednym z najistotniejszych odkryć specjalistów na tym terenie jest odsłonięcie muru kolegiaty, a konkretnie prezbiterium. - Wszystkie źródła podają, że na przełomie XVIII i XIX w kolegiata została doszczętnie rozebrana. Mieliśmy więc uzasadnione obawy, że nie znajdziemy dobrze zachowanych murów obwodowych świątyni. Choć swego czasu kolegiata była najwyższym kościołem w Polsce, do chwili obecnej nie zachowały się jej plany. Dlatego każdy szczegół pozwalający nam określić, w którym miejscu dokładnie się znajdowała, jest bezcenny. Ten mur cieszy nas szczególnie, bo prawdopodobnie wyznacza nam zasięg najważniejszej części kościoła: prezbiterium. To w nim stał ołtarz, w nim były też krypty najbardziej zamożnych patrycjuszy miejskich - bo należy pamiętać, że kolegiata była kościołem, w którym chowano tylko najważniejszych poznaniaków - tłumaczy prof. Marcin Ignaczak, który nadzoruje prace archeologów w tym miejscu.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Miejscy urzędnicy zdradzają, że by ułatwić archeologom prace teren wykopaliska został zadaszony. Dzięki temu specjaliści mogą bez przeszkód pracować w tym miejscu nawet podczas opadów deszczu.

Mur kolegiaty nie jest jedynym odkryciem archeologów. Znaleziono tu m.in. medalion prawdopodobnie z XVIII wieku, na którym można zobaczyć wezwanie - modlitwę do świętej Agaty. - To unikatowe znalezisko w tej części Polski. Wśród odkrytych obiektów jest też medalik z wizerunkiem Matki Boskiej (być może będący częścią różańca) i liczne monety - zdradzają urzędnicy.

Przebudowa placu Kolegiackiego trwa już prawie rok. Ma się zakończyć do końca 2020 roku. Jedną z atrakcji nowego placu będzie ekspozycja zabytków archeologicznych przez dwa przeszklone fragmenty posadzki. - Ekspozycja A skupiona będzie wokół Zegara Historii i będzie pokazywać między innymi fragment muru oraz symbolicznie przedstawiony dzwon z historycznym sercem. Ekspozycja B pozwoli poznaniakom oglądać kamienne ciągi piesze zbiegające się u progu jednego z wejść do kolegiaty oraz fragment barokowej posadzki.

Urzędnicy przypominają, że plac Kolegiacki jeszcze przed rozpoczęciem przebudowy był dokładnie badany przez archeologów. Wówczas odsłonięto 25% powierzchni kościoła, który kiedyś tu stał. - W liczącej 720 m2 przestrzeni odkryto ok 16 000 zabytków oraz 715 obiektów, pozyskano także 476 próbek (m.in. muszle, tkaniny, skóry, zaprawy ze śladami malowanych obrazów). W reliktach dawnego kościoła odsłonięto pozostałości 3000 grobów, a szacunki wskazują, że pod powierzchnią placu znajdować się mogło ich łącznie ok. 6000.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
14℃
Poziom opadów:
0.8 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
7.03 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro