Reklama

Tak próbują oszukiwać w internecie: najpopularniejsze metody oszustw

fot. zizzy0104 / freeimages.com
fot. zizzy0104 / freeimages.com

Wielokrotnie pisaliśmy na naszym portalu o oszustwach dokonywanych przez internet. Policjanci ze Złotowa przygotowali zestawienie najpopularniejszych metod, jakimi posługują się oszuści.

1. Oszustwa na portalach społecznościowych

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

To tutaj można wymienić np. oszustwa na BLIK-a. Oszuści włamują się na konto użytkownika portalu społecznościowego i w prywatnych wiadomościach do jego znajomych proszą o np. pieniądze lub podanie kody BLIK, by za coś rzekomo zapłacić. - Wiele osób przesyła środki finansowe, gdyż myśli, że prawdziwy przyjaciel jest w potrzebie. Aby uniknąć tego typu oszustw należy przede wszystkim stosować silne hasła, programy antywirusowe i antyszpiegowskie oraz posiadać świadomość możliwych do pojawienia się zagrożeń, związanych z portalami społecznościowymi - tłumaczą policjanci.

Ale to nie koniec. - Policjanci coraz częściej spotykają się z nowymi typami oszustw. Sprawcy wykorzystują różne techniki manipulacji w social mediach, aby wyłudzić od swoich ofiar pieniądze. Osoby poznane na portalach, proponują pomoc finansową, przesłanie pieniędzy czy kosztowności. Po pewnym czasie osoba otrzymuje informację, że wysłana przesyłka utknęła w innym kraju i jej otrzymanie wiąże się z płatnością znacznej kwoty w celu jej doręczenia. Cały proceder uwiarygodnia poznany w Internecie "przyjaciel" a w rzeczywistości oszust.

2. Wygrałeś loterię

Oszuści wysyłają do internautów informację, że szczęśliwiec wygrał loterię i ma do odebrania nagrodę finansową. Warunkiem jej odebrania jest jednak wpłata pieniędzy na wskazane konto. - Oszuści działają w bardzo perfidny sposób i nierzadko podają się za firmę loteryjną, która rzeczywiście istnieje. Należy zatem bacznie przyglądać się nadchodzącym e-mailom, gdyż nawet jeśli w wiadomości pojawi się adres rzeczywistej firmy, nie znaczy to, że z tego adresu informacja została wysłana. Dodatkowo warto zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem i pamiętać, że cuda zdarzają się na prawdę rzadko - zatem, jeśli nie braliśmy udziału w jakiejś loterii, to raczej niemożliwe jest, że wygramy w niej cokolwiek.

3. Pomóż mi odzyskać pieniądze

Policjanci nazywają takie oszustwa nigeryjskimi. Internauta dostaje maila z prośbą od rzekomego dalekiego krewnego lub innej osoby o pomoc w odzyskaniu pieniędzy. - Najczęściej osoby te piszą, iż kwotę (często odszkodowanie) chcą odzyskać od jakiegoś kraju, na przykład Nigerii. Za pomoc w odzyskaniu środków oszuści obiecują podzielenie się zyskami, konkretną nagrodę lub przepisaniem spadku. Zdarza się, że osoby korzystające z Internetu uznają wiadomość za wiarygodną i godzą się na przelanie środków na konto - aby im pomóc w odzyskaniu pieniędzy. Pieniądze oczywiście nigdy do nich nie wracają, o czym bardzo szybko mogą się przekonać.

4. Matrymonialne

Tutaj pisać można wiele. Oszuści działają na portalach randkowych, "omamiają" ofiarę zapewniając, że są są np. żołnierzami i potrzebują pieniędzy na powrót do kraju lub na to, żeby osiąść w Polsce. Inne oszustwa to wysyłanie maili np. do mężczyzn z propozycjami matrymonialnymi. Często od Rosjanek lub Ukrainek, które chcą przyjechać do poznanego pana i oczywiście potrzebują na to pieniędzy.

5. Uwaga na dane

Oszuści podając się w mailach za bank czy znaną firmę próbują wyłudzać od internautów dane wrażliwe. Uchronić nas może czujność i dokładne sprawdzanie treści wiadomości oraz adresu, z jakiego została wysłana.

- Jeśli już padniemy ofiarą cyberprzestępstwa, należy zgłosić sprawę na policję. Zapoznajmy się z metodami działania i pokażemy cyberprzestępcom, że nie są bezkarni - zaznaczają policjanci.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
11.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro