Reklama

Sepsa meningokokowa u 1,5-rocznego chłopca. Dziecko walczy o życie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. archiwum WTK
Zdjęcie ilustracyjne | fot. archiwum WTK

Dziecko trafiło do ostrowskiego szpitala, a jego stan jest krytyczny.

Jak informuje portal ostrow24.tv, chłopiec pochodzi spod Ostrowa Wielkopolskiego, a do szpitala trafił w ciężkim stanie. Stwierdzono u niego sepsę meningokokową. Mama chłopca apeluje do wszystkich o modlitwę za swojego syna. Portal faktykaliskie.pl podaje natomiast, że stan dziecka jest oceniany przez lekarzy jako krytyczny.

Meningokoki są wyjątkowo groźne dla dzieci do 5 roku życia, ponieważ tak małe dzieci mają słabo rozwinięty układ immunologiczny. Niestety, choroba przebiega w ekspresowym tempie. Może doprowadzić do śmierci dziecka nawet w ciągu jednej doby. Początkowo objawy są podobne do przeziębienia, dlatego bardzo istotne jest, by ich nie bagatelizować jeśli dziecko zaczyna zachowywać się inaczej, niż zwykle - zaczyna być senne, traci apetyt, jest apatyczne.

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową - np. poprzez picie z tego samego kubka czy butelki, jedzenie tymi samymi sztućcami. Wyższe ryzyko zakażenia występuje w skupiskach dziecięcych, a więc w żłobkach, przedszkolach czy rodzinach wielodzietnych.

Jak się bronić? Według specjalistów najskuteczniejsza metoda to szczepienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro